Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1.W sprawie kontroli opłat z tytułu wykonania usług krótkich wiadomości tekstowych (SMS) z dnia 2005-04-04.

Adresat:
MINISTERSTWO INFRASTRUKTURY
Sygnatura:
RPO/482814/04/VI/607.1 RZ
Data sprawy:
2005-04-04
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1.W sprawie kontroli opłat z tytułu wykonania usług krótkich wiadomości tekstowych (SMS).

W toku badanej sprawy przedstawionej przez abonenta korzystającego z usług oferowanych przez operatora komórkowego ujawnił się problem braku przepisów w ustawie - Prawo telekomunikacyjne, które gwarantowałyby abonentom możliwość kontroli opłat pobieranych przez dostawcę z tytułu wyświadczenia usług SMS. Wprowadzenie odpowiednich przepisów uzupełniających ustawę - Prawo telekomunikacyjne poprawiłoby możliwość dokładnej kontroli opłat pobieranych przez dostawcę usługi SMS. Interesy abonentów mogą być należycie chronione tylko wtedy, gdy mają oni dostęp do przejrzystej informacji o wykonanych usługach.

Inf. 4-6/2005, str.20

2. Pismo z dnia 26.08.2005 r. - Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o informacje w sprawie ustaleń Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty mających na celu wyjaśnienie stosowanych przez spółki telekomunikacyjne praktyk udostępniania abonentom informacji zawartych w fakturach o numerach telefonów, do których wysyłane były krótkie wiadomości tekstowe (tzw. usługa SMS). Rzecznik prosi także o informacje, czy resort podejmie czynności mające na celu przedłożenie Radzie Ministrów aktów wprowadzających zmiany do ustawy Prawo telekomunikacyjne w celu zagwarantowania abonentom możliwości kontroli naliczonych opłat za usługi telekomunikacyjne.

Inf. 7-9/2005, str.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2005-09-23
Opis odpowiedzi:
1. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury (26.04.2005 r.) poinformował, iż zdaniem Ministerstwa zapis art. 80 ustawy Prawo telekomunikacyjne obejmuje również obowiązek zamieszczania w szczegółowym wykazie wykonanych usług telekomunikacyjnych informacji o zrealizowanych połączeniach polegających na przesłaniu wiadomości SMS. Problem ten zostanie przedstawiony Prezesowi Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty w celu wyjaśnienia, jaka jest praktyka dostawców usług telefonii komórkowej w tym zakresie.
Inf. 4-6/2005, str.20

2. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury (19.09.2005 r.) w uzupełnieniu odpowiedzi z dnia 26.04.2005 r. poinformował, że pracownicy Mazowieckiego Oddziału Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty przeprowadzili kontrolę przestrzegania art. 80 ustawy Prawo telekomunikacyjne u trzech przedsiębiorców telekomunikacyjnych: Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o., Polkomtel S.A. i PTK Centertel Sp. z o.o. Nie stwierdzono naruszenia przepisów. Stwierdzono jedynie, iż kontrolowani przedsiębiorcy nie zawsze wykazują numer docelowy widomości SMS w przypadku wiadomości wysyłanych w ramach roamingu międzynarodowego. Jednocześnie Prezes URTiP wskazał, że nałożenie na przedsiębiorców telekomunikacyjnych obowiązku wykazywania numeru docelowego wiadomości SMS wysyłanych w ramach roamingu międzynarodowego nie wydaje się celowe ze względu na to, że istniejący stan faktyczny uwarunkowany jest standardami wykorzystywanymi przez współpracujących operatorów zagranicznych i jest zgodny z wymaganiami ETSI oraz GSM Association. W związku z powyższym stan, w którym na bilingach wykazywane będą numery, na które przekazane zostały wiadomości SMS w ramach roamingu międzynarodowego, nie może zostać osiągnięty za pomocą regulacji krajowej. Należy oczekiwać, że nastąpi to wraz z rozwojem standardów ETSI i GSMA oraz możliwości systemów centralowych GSM.
Inf. 7-9/2005, str.