Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wniosek do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie rozbieżności w orzecznictwie Sądu Najwyżsego, dotyczących oceny prawnego charakteru umowy o przekazanie gospodarstwa rolnego następcy pozostającemu w momencie zawierania umowy w ustroju wspólności majątkowej z dnia 2005-05-10.

Adresat:
SĄD NAJWYŻSZY
Sygnatura:
RPO/498770/05/IV/402 RZ
Data sprawy:
2005-05-10
Rodzaj sprawy:
pytanie prawne do Sądu Najwyższego (PP)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wniosek do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie rozbieżności w orzecznictwie Sądu Najwyżsego, dotyczących oceny prawnego charakteru umowy o przekazanie gospodarstwa rolnego następcy pozostającemu w momencie zawierania umowy w ustroju wspólności majątkowej.

Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o podjęcie uchwały wyjaśniającej ujawniające się w orzecznictwie Sądu Najwyższego rozbieżności w wykładni art. 43 ust. 1 w związku z art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 27.10.1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin, w związku z art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zawierającej odpowiedź na pytanie: "czy umowa przekazania gospodarstwa rolnego zawarta na podstawie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin, winna być traktowana tak jak umowa darowizny w rozumieniu art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, i w sytuacji gdy nabywcą gospodarstwa rolnego był małżonek pozostający w ustroju wspólności majątkowej, prowadzić w razie braku odmiennej dyspozycji zbywcy do wejścia nabywanego gospodarstwa rolnego do majątku odrębnego następcy ?".

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2005-11-25
Opis odpowiedzi:

Wniosek rozpoznany (uchwała składu siedmiu sędziów SN z dnia 25.11.2005 r., sygn. akt III CZP 59/05). Sąd Najwyższy podjął następującą uchwałę: Gospodarstwo rolne, przekazane na podstawie ustawy z dnia 27.10.1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz o innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin następcy pozostającemu w ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej, należy do majątku wspólnego.