Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie zakresu egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni i umiejętności posługiwania się bronią (prośba o zajęcie ostatecznego stanowiska w sprawie) z dnia 2005-05-11.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
Sygnatura:
RPO/492908/04/IX/908 RZ
Data sprawy:
2005-05-11
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) OCHRONY PRAW ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB PUBLICZNYCH I CUDZOZIEM.
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie zakresu egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni i umiejętności posługiwania się bronią (prośba o zajęcie ostatecznego stanowiska w sprawie).

Nawiązując do wystąpienia z dnia 11.01.2005 r. i odpowiedzi z dnia 11.02.2005 r. (Informacja o pracy RPO 1-3/2005, str. 22-23) Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił, że upoważnienie zawarte w art. 16 ustawy o broni i amunicji spełnia wymogi poprawnej legislacji, jednak rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20.03.2000 r. w sprawie egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni oraz umiejętności posługiwania się bronią rozszerza zakres spraw przekazanych do uregulowania. Ponadto wątpliwości Rzecznika wzbudza nie tyle wzór karty egzaminacyjnej, lecz fakt, że egzaminowani dostają zestawy pytań już przyporządkowane do konkretnej osoby. Nie ma możliwości losowania pytań egzaminacyjnych. Zdaniem Rzecznika egzaminowany powinien wpisywać swoje imię i nazwisko oraz rodzaj broni dopiero po wylosowaniu konkretnego zestawu pytań. Wbrew zatem odpowiedzi Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, sytuacja ta w sposób oczywisty umożliwia nadużycia ze strony komisji egzaminacyjnej. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o spowodowanie ponownego zbadania sprawy i zajęcie ostatecznego stanowiska.

Inf. 4-6/2005, str.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-01-12
Opis odpowiedzi:
1. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (8.06.2005 r.) poinformował, że przepis § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20.03.2000 r. w sprawie egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni oraz umiejętności posługiwania się bronią, przy zastosowaniu wykładni systemowej, prowadzi do konkluzji zgodnych z intencją ustawodawcy. Taka wykładnia pozwala uznać za nieprawidłową praktykę uwzględniania w pytaniach egzaminacyjnych zagadnień innych niż odnoszące się bezpośrednio do kwestii posiadania i używania broni. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji uznał za celowe zwrócenie uwagi Komendantowi Głównemu Policji, aby spowodował respektowanie przepisu art. 16 ust. 1 ustawy o broni i amunicji przy ustalaniu pytań egzaminacyjnych przez organy przeprowadzające egzaminy. Wystąpienie w tej sprawie Minister wystosował w dniu 2.06.2005 r. Obecnie przedmiotem prac legislacyjnych jest nowelizacja ustawy o broni i amunicji. Wprowadzenie tej nowelizacji w życie spowoduje w perspektywie podjęcie prac nad nowym rozporządzeniem. Przy tej okazji obecny przepis § 4 rozporządzenia mógłby zostać doprecyzowany. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedział także, iż zwróci się do Komendanta Głównego Policji o spowodowanie zmiany praktyki komisji egzaminacyjnych odnośnie otrzymywania przez zdających egzamin zestawów pytań przyporządkowanych do konkretnych osób.
Inf. 4-6/2005, str.