Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie utrudnionego dostępu do lekarzy uprawnionych do wystawiania zaświadczeń potwierdzających niemożność stawienia się z powodu choroby uczestnika postępowania karnego na wezwanie lub zawiadomienie organu prowadzącego postępowanie z dnia 2005-05-16.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/497263/05/II/211 RZ
Data sprawy:
2005-05-16
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie utrudnionego dostępu do lekarzy uprawnionych do wystawiania zaświadczeń potwierdzających niemożność stawienia się z powodu choroby uczestnika postępowania karnego na wezwanie lub zawiadomienie organu prowadzącego postępowanie.

Warunki i tryb usprawiedliwiania niestawiennictwa oskarżonych, świadków i innych uczestników postępowania karnego z powodu choroby oraz sposób wyznaczania lekarzy uprawnionych do wystawiania zaświadczeń potwierdzających niemożność stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie organu prowadzącego postępowanie, określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24.06.2003 r. Kierownicy zakładów opieki zdrowotnej przekazują prezesom sądów okręgowych listy zawierające proponowany wykaz lekarzy obejmujący miejsce, dni i godziny przyjęć, a ponadto niezwłocznie informują o wszelkich zmianach w tym zakresie. Sporządzony na ich podstawie wykaz lekarzy uprawnionych do wydawania zaświadczeń z terenu województwa należącego do właściwości miejscowej danego sądu okręgowego wywiesza się w siedzibie sądów, prokuratur, komend i komisariatów Policji oraz samorządu adwokackiego i radców prawnych. W praktyce dostępność do powyższych badań może budzić wątpliwości, co w efekcie może prowadzić do utrudnień w prawidłowym usprawiedliwianiu nieobecności przez osobę wezwaną do uczestniczenia w czynności procesowej.

Inf. 4-6/2005, str.

 


Data odpowiedzi:
2006-09-28
Opis odpowiedzi:
1. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (7.07.2005 r.) poinformował, że w związku z wystąpieniem Rzecznika Ministerstwo zwróciło się do prezesów sądów okręgowych o wskazanie przypadków odmowy wyznaczania przez kierowników zakładów opieki zdrowotnej uprawnionych lekarzy oraz wskazanie innych nieprawidłowości w tym zakresie. Z przedstawionych danych wynika, że w 5 okręgach sądowych wystąpiły problemy związane z wyznaczeniem uprawnionych lekarzy. W 11 okręgach miały miejsce przypadki odmowy przyjęć pacjentów. Dokonana analiza będzie podstawą do skierowania do Ministerstwa Zdrowia wystąpienia z prośbą o interwencję w celu respektowania uregulowań w tym zakresie.
Inf. 7-9/2005, str.