Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Marszałka Sejmu RP w sprawie braku uregulowania w ustawie o sejmowej komisji śledczej kwestii dotyczących zwrotu rzeczy zatrzymanych jako dowody na potrzeby komisji z dnia 2005-05-31.

Adresat:
MARSZAŁEK SEJMU RP
Sygnatura:
RPO/503855/05/II/207.5 RZ
Data sprawy:
2005-05-31
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Marszałka Sejmu RP w sprawie braku uregulowania w ustawie o sejmowej komisji śledczej kwestii dotyczących zwrotu rzeczy zatrzymanych jako dowody na potrzeby komisji.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o sejmowej komisji śledczej, komisja może zwrócić się do Prokuratora Generalnego o przeprowadzenie określonych czynności, w tym zatrzymanie rzeczy. Pozostają jednak nieuregulowane kwestie przesłanek zwrotu uprawnionym rzeczy zatrzymanych na potrzeby komisji, terminu i trybu zwrotu oraz ewentualnego trybu odwoławczego od decyzji komisji w tym przedmiocie. Istnieje zatem luka w prawie powodująca, iż prawa podmiotowe osób zobowiązanych do wydania rzeczy na potrzeby komisji nie są należycie chronione.

 


Data odpowiedzi:
2005-06-10
Opis odpowiedzi:

Marszałek Sejmu RP (10.06.2005 r.) poinformował, iż zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o sejmowej komisji śledczej, komisja jest związana zakresem przedmiotowym określonym w uchwale o jej powołaniu, a ze swych uprawnień korzystać może tylko w zakresie niezbędnym do wyjaśnienia sprawy będącej przedmiotem jej działania. Z obu przywołanych zasad można wywieźć obowiązek komisji do czuwania nad prawidłowością postępowania z dowodami rzeczowymi, obejmujący powinność nieprzetrzymywania pozyskanych przez komisję przedmiotów, które stały się zbędne dla prowadzonego postępowania. Nieuzasadniona zatem wydaje się teza, w myśl której w ustawie o sejmowej komisji śledczej brak przepisów nakładających na komisję obowiązek zwrotu pozyskanych dokumentów, w sytuacji gdy nie są one już konieczne dla wyjaśnienia sprawy.