Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie zwolnienia z opodatkowania rent przyznawanych na podstawie umowy polsko-austriackiej o zabezpieczeniu społecznym z dnia 2005-07-25.
Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie zwolnienia z opodatkowania rent przyznawanych na podstawie umowy polsko-austriackiej o zabezpieczeniu społecznym.
Wejście w życie umowy z dnia 7.09.1998 r. między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Austrii o zabezpieczeniu społecznym umożliwiło obywatelom polskim deportowanym z Polski w czasie drugiej wojny światowej na teren Austrii do pracy przymusowej otrzymanie po dniu 1.12.2000 r. od austriackiej instytucji ubezpieczeń społecznych cząstkowych rent starczych. W polskim systemie prawnym sam fakt deportacji do pracy przymusowej nie uprawnia do uzyskania statusu kombatanta, jednak może stać się podstawą do przyznania szczególnego świadczenia pieniężnego określonego w ustawie o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR, do którego ma zastosowanie zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Cząstkowe renty starcze podlegają opodatkowaniu tak jak wszystkie emerytury i renty. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o rozważenie wystąpienia z inicjatywą legislacyjną mającą za przedmiot wprowadzenie zwolnienia tego świadczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów (24.08.2005 r.) poinformował, że nie wydaje się uzasadnionym wprowadzenie do systemu podatkowego zwolnienia, o którym pisze Rzecznik Praw Obywatelskich. Świadczenia cząstkowe z Austrii wynikają z powszechnego systemu ubezpieczenia społecznego, odrębnego od systemów świadczeń na rzecz ofiar wojny.