Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wniosek do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie rozbieżności w orzecznictwie w wykładni i stosowaniu przepisu dotyczącego obliczania terminu zasiedzenia nieruchomości z dnia 2005-09-02.

Adresat:
SĄD NAJWYŻSZY
Sygnatura:
RPO/508644/05/IV/401 RZ
Data sprawy:
2005-09-02
Rodzaj sprawy:
pytanie prawne do Sądu Najwyższego (PP)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wniosek do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie rozbieżności w orzecznictwie w wykładni i stosowaniu przepisu dotyczącego obliczania terminu zasiedzenia nieruchomości

Wniosek o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie istniejących w orzecznictwie rozbieżności w wykładni i stosowaniu art. 177 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny, uchylonego przez art. 1 pkt 34 ustawy z dnia 28.07.1990 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, a zawierającej odpowiedź na pytanie: czy w sytuacji, gdy w okresie obowiązywania regulacji wyłączających możliwość nabycia własności nieruchomości państwowej przez zasiedzenie, nieruchomość znajdująca się w samoistnym posiadaniu była epizodycznie nieruchomością państwową i przed dniem 1.10.1990 r. utraciła ten charakter na skutek zbycia na rzecz osoby fizycznej, bieg terminu zasiedzenia tej nieruchomości rozpoczyna się w dniu utraty przez tę nieruchomość statusu własności państwowej (art. 177 k.c.) ?

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-01-19
Opis odpowiedzi:

Wniosek rozpoznany (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 19.01.2006 r., sygn. akt III CZP 100/05). Sąd Najwyższy podjął następująca uchwałę: Jeżeli nieruchomość państwowa znajdująca się w samoistnym posiadaniu osoby nie będącej właścicielem została w okresie obowiązywania regulacji wyłączającej nabycie przez zasiedzenie własności nieruchomości państwowych zbyta na rzecz osoby fizycznej, zasiedzenie biegnie od dnia utraty przez nieruchomość statusu przedmiotu własności państwowej; termin zasiedzenia ulega jednak skróceniu o czas, w którym nieruchomość była własnością państwową, lecz nie więcej niż o połowę.