Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi, 28 kwietnia w godzinach 15:00 - 18:00 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie niewydawania dzienników praktyk i niedopuszczania osób legitymujących się tytułem zawodowym inżyniera do egzaminu, a w konsekwencji uzyskania uprawnień w danej specjalności budowlanej z dnia 2005-09-16.

Adresat:
MINISTERSTWO INFRASTRUKTURY
Sygnatura:
RPO/505759/05/IV/403.12 RZ
Data sprawy:
2005-09-16
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie niewydawania dzienników praktyk i niedopuszczania osób legitymujących się tytułem zawodowym inżyniera do egzaminu, a w konsekwencji uzyskania uprawnień w danej specjalności budowlanej.

W ocenie Rzecznika praktyki samorządu zawodowego architektów polegające na wymaganiu, przy wydawaniu zeszytów praktyk zawodowych, legitymowania się tytułem zawodowym magistra nie znajduje w chwili obecnej oparcia w przepisach powszechnie obowiązującego prawa.

Dopiero w wyniku zmiany dokonanej ustawą z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz zmianie niektórych innych ustaw warunkiem uzyskania uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej jest m.in. ukończenie studiów magisterskich w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, na kierunku odpowiednim dla danej specjalności. Wejście w życie tego przepisu, zwiększającego wymagania odnośnie posiadanego wykształcenia, ustawodawca określił na dzień 1 stycznia 2006 r.

W stosunku do osób ubiegających się o uprawnienia budowlane, które przed dniem wejścia w życie ustawy uzyskały wykształcenie wymagane na podstawie dotychczasowych przepisów oraz rozpoczęły odbywanie wymaganej praktyki, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Zdaniem Rzecznika niedopuszczalna jest nieuprawniona interpretacja przepisów ustawy przez samorząd zawodowy, w sposób dowolny ograniczająca wolność wyboru i wykonywania zawodu architekta, gdyż narusza zasadę wyłączności ustawy jako podstawowego aktu prawnego, regulującego prawa i obowiązki jednostki.

Inf. 7-9/2005, str.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2005-11-22
Opis odpowiedzi:
1.Sekretarz Krajowej Rady Izby Architektów (3.11.2005 r.) poinformował, że Minister Infrastruktury zwrócił się do Krajowej Rady Izby Architektów o ustosunkowanie się do wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich. Jednocześnie wyjaśnił, że opieczętowanie książki praktyki zawodowej służy jedynie urzędowemu poświadczeniu daty, od której zainteresowany mógł rozpocząć odbywanie praktyki. Brak jest przesłanek przewidzianych w Kodeksie postępowania administracyjnego, aby sprawę tego rodzaju traktować jako postępowanie o wydanie zaświadczenia. Zdaniem Krajowej Rady Izby Architektów przypadki odmowy opieczętowania książki praktyki zawodowej zdarzały się na tyle rzadko, że nie można uznać ich za "praktykę" Izby. Krajowa Rada na skutek interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich przekazała swoje stanowisko w tej sprawie okręgowym komisjom kwalifikacyjnym i zapewnia, że tego rodzaju przypadki nie będą miały miejsca.
Inf. 10-12/2005, str