Wniosek do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie ujawnionych w orzecznictwie Sądu Najwyższego rozbieżności w wykładni przepisu dotyczącego przeniesienia własności urządzeń służących do doprowadzania i odprowadzania wody, gazu, prądu elektrycznego z dnia 2005-09-16.
Wniosek do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie ujawnionych w orzecznictwie Sądu Najwyższego rozbieżności w wykładni przepisu dotyczącego przeniesienia własności urządzeń służących do doprowadzania i odprowadzania wody, gazu, prądu elektrycznego.
Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi w związku z rozbieżnością w orzecznictwie Sądu Najwyższego o podjecie uchwały wyjaśniającej czy przepis art.49 Kc stanowi samoistną podstawę materialnoprawną przejścia urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania wody, pary, gazu, prądu elektrycznego oraz innych urządzeń podobnych na własność przedsiębiorstwa lub zakładu, poprzez sam fakt ich fizycznego połączenia z siecią należącą do tego przedsiębiorstwa lub zakładu. Wykładnia art.49 kc ma istotny wpływ na sferę realizacji konstytucyjnych praw i wolności obywatelskich.
Wniosek rozpoznany (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 8.03.2006 r., sygn. akt III CZP 105/05). Sąd Najwyższy podjął następującą uchwałę: Przepis art. 49 k.c. nie stanowi samoistnej podstawy prawnej przejścia urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania wody, pary, gazu, prądu elektrycznego oraz innych podobnych urządzeń na własność właściciela przedsiębiorstwa przez ich połączenie z siecią należącą do tego przedsiębiorstwa.