Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie działań spółdzielni mieszkaniowych podejmowanych w związku z wnioskami o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego lub własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności z dnia 2005-11-17.

Adresat:
MINISTERSTWO TRANSPORTU I BUDOWNICTWA
Sygnatura:
RPO/420120/02/V/506.1 RZ
Data sprawy:
2005-11-17
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie działań spółdzielni mieszkaniowych podejmowanych w związku z wnioskami o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego lub własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności.

Do Biura Rzecznika wpływają skargi od członków spółdzielni mieszkaniowych, którzy złożyli wnioski o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego lub własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności. Skarżący kwestionują działania spółdzielni mieszkaniowych, które wprowadzają obowiązek pokrycia wyłącznie przez członków występujących z wnioskami kosztów z tytułu podjęcia przez spółdzielnię działań poprzedzających ustanowienie odrębnej własności zajmowanych przez nich lokali mieszkalnych. Spółdzielnie uzasadniają swoje działanie ochroną interesów tych członków, którzy nie są zainteresowani ustanawianiem odrębnej własności oraz brakiem środków na ten cel. Natomiast członkowie spółdzielni, którzy złożyli wnioski o przekształcenie, odbierają takie działania jako mające na celu wstrzymanie procesu przewłaszczania i zniechęcenie członków do podejmowania takich działań. W ocenie Rzecznika praktyka polegająca na obciążaniu kosztami czynności zmierzających do wyodrębnienia własności lokali wyłącznie członków zainteresowanych uzyskaniem prawa własności nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach.

Inf. 10-12/2005, str.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-02-09
Opis odpowiedzi:
1. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa (9.12.2005 r.) poinformował, że stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych obowiązek podjęcia działań związanych z połączeniem, podziałem, rozgraniczeniem nieruchomości, a także ewidencją gruntów i budynków, a tym samym poniesienia kosztów tych działań spoczywa na spółdzielni mieszkaniowej, czyli wszystkich jej członkach jako właścicielach majątku spółdzielni. Nieuzasadnione jest zatem obciążanie tymi kosztami tylko tych członków, którzy wystąpili z żądaniem zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu. Opisane w wystąpieniu Rzecznika praktyki organów statutowych spółdzielni powinny być eliminowane przez członków danej spółdzielni na drodze postępowania wewnątrzspółdzielczego lub na drodze sądowej. W oparciu o dane zawarte w piśmie Rzecznika Minister Transportu i Budownictwa wystąpił do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o rozważenie możliwości zwrócenia uwagi sądom rejestrowym na niedopuszczalność rejestrowania statutów spółdzielni mieszkaniowych oraz zmian w statutach zawierających postanowienia niezgodne z przepisami prawa.
Inf. 10-12/2005, str.