Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie braku możliwości uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego przez rodziców zastępczych dziecka niepełnosprawnego z dnia 2005-11-22.

Adresat:
MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Sygnatura:
RPO/499797/05/XI/1105 RZ
Data sprawy:
2005-11-22
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) (DO 31.08.2007) PRAWA RODZINNEGO I OCHRONY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie braku możliwości uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego przez rodziców zastępczych dziecka niepełnosprawnego.

Obowiązujący od dnia 1.09.2005 r. art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych wyłącza możliwość uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego przez rodzica zastępczego, a także opiekuna prawnego niepełnosprawnego dziecka. Zmiana ta jest kolejną, niekorzystną dla rodzin zastępczych, nowelizacją. Została wyłączona możliwość uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, od którego odprowadzane byłyby składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przez okres niezbędny do otrzymania świadczeń emerytalno-rentowych przez rodziny zastępcze, które świadomie rezygnują z zatrudnienia z uwagi na konieczność opieki, rehabilitacji, rewalidacji i ciągłej pomocy dziecku niepełnosprawnemu oraz podejmują trud jego wychowania. Brak możliwości uzyskania przez rodzica zastępczego świadczenia pielęgnacyjnego, przez okres pobytu dziecka niepełnosprawnego w rodzinie zastępczej, jest niekorzystny dla propagowania idei rodzicielstwa zastępczego wobec tej grupy dzieci. W przypadku szczególnie pokrzywdzonej grupy dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej, tj. dzieci niepełnosprawnych, zmiany takie oznaczają promowanie placówek o charakterze zakładowym.

Inf.10-12/2005, str.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-07-13
Opis odpowiedzi:
1. Minister Pracy i Polityki Społecznej (19.12.2005 r.) poinformował, że wyłączenie z prawa do świadczeń rodzinnych rodzin zastępczych było decyzją świadomie podjętą już na etapie opracowywania założeń do ustawy o świadczeniach rodzinnych, podyktowaną przyjętą przy pracach nad ustawą zasadą unikania kumulacji w jednej rodzinie świadczeń socjalnych z różnych źródeł. Inną przesłanką była wysokość pomocy pieniężnej udzielanej z budżetu państwa rodzinie przyjmującej na wychowanie dziecko w ramach rodziny zastępczej. W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej prowadzona jest obecnie analiza różnych możliwych rozwiązań w celu wyboru wariantu wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom rodzin zastępczych.
Inf. 1-3/2006, str.