Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie realizacji programu pomocy dla dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością z dnia 2005-11-24.

Adresat:
MINISTERSTWO ZDROWIA
Sygnatura:
RPO/398773/02/XI/1107 RZ
Data sprawy:
2005-11-24
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) (DO 31.08.2007) PRAWA RODZINNEGO I OCHRONY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie realizacji programu pomocy dla dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością.

Program "Wczesna, wielospecjalistyczna, kompleksowa, skoordynowana i ciągła pomoc dziecku zagrożonemu niepełnosprawnością lub niepełnosprawnemu oraz jego rodzinie" jest programem pilotażowym. Stanowi wstęp do działań systemowych w zakresie wczesnej diagnostyki i kompleksowego wspierania dziecka niepełnosprawnego, zagrożonego niepełnosprawnością oraz jego rodziny. W programie położono akcent zarówno na działania profilaktyczne jak i na leczenie. Diagnostyka powinna obejmować całą populację dzieci i stanowić punkt wyjścia do wczesnej rehabilitacji. Istnieje zatem potrzeba przeszkolenia lekarzy POZ, pediatrów i neurologów dziecięcych w całej Polsce w zakresie wczesnej diagnostyki neurorozwojowej. Bez właściwie przygotowanych kadr medycznych realna zmiana sytuacji dzieci niepełnosprawnych nie jest możliwa. Drugim ważnym problemem jest konieczność wprowadzenia do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych upoważnienia ustawowego, które umożliwi realizację zapisu art. 27 ust. 1 pkt 2 ustawy i stworzenie w Polsce nowoczesnego systemu wczesnej, wielospecjalistycznej i kompleksowej opieki nad dzieckiem zagrożonym niepełnosprawnością i niepełnosprawnym. Elementem takiego systemu powinna być pomoc psychologiczno-pedagogiczna (tzw. "wczesne wspomaganie").

Inf. 10-12/2005, str.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-01-18
Opis odpowiedzi:
1. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia (11.01.2006 r.) poinformował, że uwagi Rzecznika będą wykorzystane podczas dalszych prac w ramach Programu Rządowego Pilotaż 2005-2007 "Wczesna, wielospecjalistyczna, kompleksowa, skoordynowana i ciągła pomoc dziecku zagrożonemu niepełnosprawnością lub niepełnosprawnemu oraz jego rodzinie". Program ten, przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 12.09.2004 r. i realizowany od 2005 r., pozwoli na wypracowanie standardów działania w zakresie kompleksowej, międzyresortowej opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi. Po zakończeniu pilotażu standardy te będą mogły zostać zastosowane w skali całego kraju. Zgodnie z Zarządzeniem Nr 3 Prezesa Rady Ministrów z dnia 7.01.2005 r. powołano Międzyresortowy Zespół ds. Koordynacji Zadań Wynikających z Pilotażu Programu Rządowego "Wczesna, wielospecjalistyczna, kompleksowa, skoordynowana i ciągła pomoc dziecku zagrożonemu niepełnosprawnością lub niepełnosprawnemu oraz jego rodzinie". W 2006 r. przewidywane jest utworzenie stałego zespołu roboczego ds. koordynacji i monitorowania programu. Wydaje się zasadnym rozważenie możliwości zmiany art. 27 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, dotyczącej ewentualnej delegacji dla Ministra Zdrowia dopiero po przeprowadzeniu analizy wyników pilotażu.
Inf. 1-3/2006, str.