Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie problemów ujawnionych w skargach wpływających do Rzecznika Praw Obywatelskich po przeprowadzeniu "nowej" matury z dnia 2005-12-08.

Adresat:
MINISTERSTWO EDUKACJI I NAUKI
Sygnatura:
RPO/513066/05/XI/1107 RZ
Data sprawy:
2005-12-08
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) (DO 31.08.2007) PRAWA RODZINNEGO I OCHRONY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie problemów ujawnionych w skargach wpływających do Rzecznika Praw Obywatelskich po przeprowadzeniu "nowej" matury.

Zdaniem Rzecznika, do kwestii, których rozwiązanie jest szczególnie pilne ze względu na gwarancje konstytucyjne należą: prawo do odwoływania się (określenie procedury odwoławczej od działań o charakterze administracyjnym w przebiegu matury i jasny zapis o kognicji sądu administracyjnego w tym zakresie), wprowadzenie procedur umożliwiających dochodzenie prawa do sprawiedliwej oceny w przypadkach błędów i zaniedbań egzaminatorów (potrzebę taką dokumentują materiały załączonej sprawy), prawo do udostępnienia kserokopii swojej pracy dla maturzystów, którzy chcą przedstawić zastrzeżenia odnośnie do przebiegu matury lub uzyskanej oceny, zweryfikowanie przepisów o uprawnieniach osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Regulacje dotyczące ich szczególnych uprawnień nie mogą być zapisane w Komunikacie CKE, gdyż nie jest on źródłem prawa. Powinien on natomiast regulować precyzyjnie kwestie organizacyjne. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o przedstawienie stanowiska Ministra Edukacji i Nauki oraz informację o kierunku i założeniach prac legislacyjnych.

Inf. 10-12/2005, str.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-11-15
Opis odpowiedzi:
1. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki (23.12.2005 r.) poinformował, że zrealizowanie postulatów Rzecznika wymaga zmian w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7.09.2004 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych oraz w ustawie o systemie oświaty. Do końca grudnia 2005 r. okręgowe komisje egzaminacyjne mają przesłać do Ministerstwa uwagi dotyczące proponowanych zmian. Podjęto prace nad nowelizacją rozporządzenia, tak aby zmiany, które nie mają wpływu na przygotowanie przyszłych absolwentów do egzaminu maturalnego mogły zostać wprowadzone jeszcze w tym roku szkolnym.
Inf. 10-12/2005, str.