Wystąpienie do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie warunków podróżowania pasażerów "Kolei Mazowieckich" z dnia 2005-12-15.
Wystąpienie do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie warunków podróżowania pasażerów "Kolei Mazowieckich".
Wprowadzenie od dnia 11 grudnia 2005 r. nowego rozkładu jazdy pociągów przez "Koleje Mazowieckie" sp. z o.o. spotkało się z licznymi krytycznymi opiniami osób korzystających z usług przewozowych tej spółki. Od kilku dni w prasie ukazują się bardzo krytyczne publikacje opisujące warunki dojazdu do pracy do Warszawy pasażerów "Kolei Mazowieckich". Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy - Prawo przewozowe, przewoźnik jest obowiązany do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny oraz wygody i należytej obsługi. Opisy warunków podróżowania, jakie zamieszczane są od kilku dni w prasie wskazują w sposób oczywisty, że "Koleje Mazowieckie" nie wypełniają żadnego z wymienionych obowiązków. Są podstawy do przypuszczenia, że praktyki "Kolei Mazowieckich" w zakresie realizacji przewozów pasażerskich wyczerpują znamiona praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów (art. 23a ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów). Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o zbadanie tej sprawy i rozważenie wszczęcia postępowania wyjaśniającego na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (21.03.2006 r.) poinformował, że kwestionowane działania "Kolei Mazowieckich" należy zakwalifikować jako niewłaściwe spełnienie świadczenia przez jedną ze stron umowy. Fakt, że działania dotykają znaczną liczbę podróżnych nie jest równoznaczny z naruszeniem zbiorowego interesu konsumentów. W ocenie Prezesa UOKiK mamy do czynienia w tej sprawie z wielością indywidualnych roszczeń cywilnoprawnych. Podstawę takich roszczeń może stanowić art. 14 ust. 1 ustawy - Prawo przewozowe nakładający na przewoźnika obowiązek zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny oraz wygody i należytej obsługi. Przyczyn pogorszenia warunków podróżowania pociągami "Kolei Mazowieckich" należy upatrywać we wprowadzonych przez tego przedsiębiorcę zmianach rozkładu jazdy. Interwencja Prezesa UOKiK w tej sprawie miałaby charakter regulacyjny, co wykraczałoby poza kompetencje tego organu. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o transporcie kolejowym, centralnym organem administracji rządowej, do którego zakresu należy regulacja transportu kolejowego jest Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.