Wystąpienie do Prokuratora Krajowego w sprawie śledztwa dotyczącego zawierania z ajentami sieci handlowej niekorzystnych umów przez właścicieli firmy z dnia 2005-12-30.
Wystąpienie do Prokuratora Krajowego w sprawie śledztwa dotyczącego zawierania z ajentami sieci handlowej niekorzystnych umów przez właścicieli firmy.
W związku z otrzymywanymi przez Rzecznika wnioskami ajentów sieci handlowej dotyczącymi zawierania z nimi przez właścicieli firmy umów zawierających niekorzystne postanowienia, Biuro Rzecznika zwróciło się na początku grudnia 2005 r. do Biura Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej z prośbą o nadesłanie informacji, czy kwestia ta była przedmiotem badania w Prokuraturze Krajowej. W odpowiedzi Rzecznik został poinformowany o prowadzonym przez prokuraturę śledztwie dotyczącym doprowadzenia podstępem byłych ajentów sieci handlowej do zawarcia niekorzystnych umów przy rozliczeniach, w których dochodziło do nieprawidłowości powodujących niezasadnie powiększające się zadłużenie wobec spółki, co pozwalało na dochodzenie nieuzasadnionego roszczenia za pomocą wypełnionego weksla "in blanco". Nadzór nad postępowaniem objął Prokurator Apelacyjny, który na bieżąco informował Biuro Postępowania Przygotowawczego o prowadzonych czynnościach procesowych i ich wynikach. Natomiast z treści doniesień prasowych wynika, że Prokurator Generalny - Minister Sprawiedliwości, po analizie akt prokuratorskich uznał za bezzasadne zawieszenie śledztwa na dwa lata i niepodejmowanie w tym czasie czynności procesowych i w konsekwencji podjął decyzję o przekazaniu prowadzenia śledztwa Prokuraturze Okręgowej. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o przedstawienie stanowiska w tej sprawie.
Prokurator Krajowy (13.01.2006 r.) poinformował, iż nie stwierdzono rażących uchybień w dotychczasowym przebiegu toczącego się w Prokuraturze Rejonowej śledztwa w sprawie łamania praw pracowniczych w sklepach sieci handlowej "Ż.". Mając jednak na względzie medialny rozgłos dotyczący wymienionej sprawy, jak i napływające do Prokuratury Krajowej pisma wyrażające niezadowolenie ze sposobu jej prowadzenia, Prokurator Krajowy uznał za celowe przekazanie tego śledztwa do innej jednostki organizacyjnej prokuratury.