1. W sprawie zapewnienia możliwości wznowienia postępowania cywilnego w przypadku, gdy Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał orzeczenie stwierdzające naruszenie praw z dnia 2006-01-04.
1. W sprawie zapewnienia możliwości wznowienia postępowania cywilnego w przypadku, gdy Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał orzeczenie stwierdzające naruszenie praw.
Sąd Najwyższy postanowieniem z dnia 19.10.2005 r. odrzucił skargę o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem tego sądu oddalającym kasację od postanowienia sądu apelacyjnego, na podstawie którego odrzucono apelację powoda z powodu jej nieopłacenia. Z uzasadnienia postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 19.10.2005 r. wynika, że bezpośrednią przyczyną zgłoszenia przez powoda żądania wznowienia postępowania był wydany w jego sprawie wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Odrzucając skargę o wznowienie Sąd Najwyższy uznał, że wyrok Trybunału stwierdzający naruszenie chronionych Konwencją praw skarżącego nie stanowi ustawowej podstawy do wznowienia postępowania. Omawiane postanowienie Sądu Najwyższego stawia na porządku dziennym problem realizacji przez Polskę zaleceń Rec (2000) 2 Komitetu Ministrów Rady Europy z dnia 19.01.2000 r. w sprawie ponownego rozpatrywania lub wznawiania pewnych spraw na poziomie krajowym na skutek wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zalecenia te zachęcają państwa członkowskie m.in. do zbadania swoich systemów prawnych w celu zapewnienia, iż istnieją odpowiednie możliwości ponownego rozpatrzenia sprawy, łącznie ze wznowieniem postępowania w przypadkach, w których Europejski Trybunał stwierdził naruszenie Konwencji. Na gruncie postępowań karnych wymienione zalecenia realizuje art. 540 § 3 k.p.k. Rzecznik zwraca się o podjęcie działań legislacyjnych w celu zapewnienia realizacji omawianych zaleceń w ramach procedury cywilnej.
Inf. 1-3/2006, str.