Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie odszkodowania dla właściciela lokalu mieszkalnego niewchodzącego w skład publicznego zasobu mieszkalnego z dnia 2006-01-06.

Adresat:
MINISTERSTWO TRANSPORTU I BUDOWNICTWA
Sygnatura:
RPO/513112/05/V/501.6 RZ
Data sprawy:
2006-01-06
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie odszkodowania dla właściciela lokalu mieszkalnego niewchodzącego w skład publicznego zasobu mieszkalnego.

Wobec lokatorów, którzy utracili tytuł prawny do lokalu niewchodzącego w skład publicznego zasobu mieszkaniowego, sąd orzekając eksmisję nie ma obowiązku przyznać prawa do lokalu socjalnego. Wówczas właściciel lokalu nie może skutecznie dochodzić od gminy odszkodowania w trybie art. 18 ust. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów. W sytuacji, gdy były lokator nie jest w stanie uiszczać odszkodowania dla właściciela lokalu, a ewentualna egzekucja z majątku dłużnika okaże się bezskuteczna, uprawniałoby to właściciela do żądania od gminy odszkodowania na podstawie art. 417 Kodeksu cywilnego. Będzie mógł żądać od gminy odszkodowania w wysokości rekompensującej w całości poniesioną przez niego szkodę. Natomiast odpowiedzialność gminy w trybie art. 18 ust. 4 ogranicza się do różnicy pomiędzy czynszem, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu, a czynszem do płacenia którego jest obowiązany były lokator. Rzecznik prosi o poinformowanie, czy zamierzeniem ustawodawcy było zróżnicowanie sytuacji prawnej właścicieli nieruchomości (wynajmujących) w zakresie wysokości dochodzonego od gminy odszkodowania. Wcześniejsze wystąpienie w tej sprawie Rzecznik skierował w dniu 24.08.2005 r. do Ministra Infrastruktury (odpowiedź z dnia 21.09.2005 r.).

Inf. 1-3/2006, str.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-07-27
Opis odpowiedzi:
1. Minister Transportu i Budownictwa (26.01.2006 r.) poinformował, że podtrzymuje wyjaśnienia udzielone w odpowiedzi z dnia 21.09.2005 r. Kwestie dotyczące pomieszczeń tymczasowych, w tym eksmisji do tych pomieszczeń, nie są regulowane przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów, a przepisami Kodeksu postępowania cywilnego (art. 1046 Kpc). W związku z powyższym odnośnie ich stosowania, w tym dochodzenia odszkodowania przez właściciela lokalu mieszkalnego wskutek zaniechania przez gminę wskazania pomieszczenia tymczasowego, właściwym do wyrażania stanowiska jest ich projektodawca, czyli Minister Sprawiedliwości.
Inf. 1-3/2006, str.