Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie konieczności odpracowania święta w sytuacji, gdy w tym samym tygodniu przypadają dwa dni świąteczne, oprócz niedzieli z dnia 2006-01-24.

Adresat:
MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Sygnatura:
RPO/522084/06/VIII/805.2 RZ
Data sprawy:
2006-01-24
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie konieczności odpracowania święta w sytuacji, gdy w tym samym tygodniu przypadają dwa dni świąteczne, oprócz niedzieli.

Zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli jednak w tygodniu obejmującym 7 dni od poniedziałku do niedzieli wystąpią dwa święta w inne dni niż niedziela, obniżenie wymiaru czasu pracy z 40 godzin do 32 godzin następuje tylko z tytułu jednego z tych świąt. Taka sytuacja wystąpi w tym roku dwukrotnie (1 i 3 maja oraz 25 i 26 grudnia). Fakt zmniejszenia tygodniowego wymiaru czasu pracy w takim przypadku jedynie o 8 godzin budzi pewien niepokój społeczny. Jest to odczytywane jako obowiązek odpracowania jednego z dwóch dni świątecznych przypadających w jednym tygodniu. Z art. 151 (9) Kodeksu pracy wynika, że dniami wolnymi od pracy, oprócz niedziel, są święta określone w ustawie o dniach wolnych od pracy. W sytuacji, gdy w jednym tygodniu od poniedziałku do soboty wypadają dwa święta mamy do czynienia z kolizją dwóch norm ustawowych, gdzie z jednej wynika, że "sporne" święta są dniami wolnymi od pracy, zaś z drugiej wynika obowiązek odpracowania jednego z dwóch dni świątecznych przypadających w tym samym tygodniu. Rzecznik prosi o zajęcie stanowiska w tej sprawie i ewentualne podjęcie stosownych działań zmierzających do likwidacji kolizji norm wynikających z wymienionych przepisów Kodeksu pracy.

Inf. 1-3/2006, str.

2. Pismo z dn. 10.05.2006 r. do Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotyczące przedstawionego przez Ministerstwo projektu zmiany art. 130 § 2 Kodeksu pracy, uwzględniającej uwagi RPO.

Inf. 4-6/2006, str.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-08-16
Opis odpowiedzi:
1. Minister Pracy i Polityki Społecznej (07.02.2006 r.) poinformował, że dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w ustawie o dniach wolnych od pracy. W przypadkach gdy pracownik wykonuje pracę w niedzielę lub święto, przysługuje mu w zamian inny dzień wolny od pracy. Każdy pracodawca jest obowiązany wyznaczyć stosowną liczbę dni wolnych od pracy w celu zachowania przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym. Aby obliczyć dopuszczalną liczbę dni do przepracowania w okresie rozliczeniowym, należy wymiar czasu pracy w tym okresie podzielić przez dobową normę czasu pracy, czyli co do zasady 8 godzin. Oznacza to, że w maju br. pracodawca może ustalić pracownikowi nie więcej niż 22 dni pracy, a w grudniu br. nie więcej niż 20 dni pracy (przy założeniu, że u pracodawcy przyjęto jednomiesięczne okresy rozliczeniowe, pokrywające się z miesiącami kalendarzowymi). Minister nie podziela zatem wątpliwości w kwestii kolizji norm wynikających z przepisów Kodeksu pracy dotyczących ustalania wymiaru czasu pracy oraz gwarantujących pracownikom, co do zasady, wolne od pracy niedziele i święta. Obecnie nie są prowadzone prace nad zmianą art. 130 Kodeksu pracy.
Inf. 1-3/2006, str.