Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie zasad przeprowadzania egzaminu zawodowego na aplikacji adwokackiej i notarialnej z dnia 2006-02-25.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/517255/05/I/110.1 RZ
Data sprawy:
2006-02-25
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie zasad przeprowadzania egzaminu zawodowego na aplikacji adwokackiej i notarialnej.

Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał listy od aplikantów adwokackich i notarialnych, którzy zgłaszają zastrzeżenia do art. 5 ustawy z dnia 30.06.2005 r. o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze i niektórych innych ustaw. Stanowi on, że "aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, których termin egzaminu zawodowego przypada w 2005 r. przystępują do egzaminu na dotychczasowych zasadach". Nie zostały natomiast objęte nim osoby, które są już w trakcie odbywania aplikacji i termin ich egzaminu przypada na lata następne. Ponadto nowe regulacje wprowadzają zasadę odpłatności aplikacji adwokackiej i notarialnej. Autorzy listów sugerują potrzebę wystąpienia z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego, gdyż w ich ocenie przyjęte rozwiązania naruszają zasadę równości wobec prawa i ochrony praw nabytych. Rzecznik zwraca się o podjęcie w trybie pilnym inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do zmiany w tym zakresie przepisów, poprzez objęcie przepisami przejściowymi wszystkich aplikantów, którzy rozpoczęli odbywanie aplikacji przed wejściem w życie wspomnianej ustawy, oraz umożliwienie im kontynuowania aplikacji i złożenia egzaminu zawodowego na dotychczasowych zasadach.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-07-13
Opis odpowiedzi:
1. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (7.03.2006 r.) poinformował, że Ministerstwo przygotowuje nowelizację ustawy o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze i niektórych innych ustaw, regulującą m.in. kwestię odpłatności aplikacji, poprzez wskazanie, iż stosunku do aplikantów adwokackich i notarialnych, którzy rozpoczęli odbywanie aplikacji przed wejściem w życie ustawy z dnia 30.06.2005 r., nie stosuje się przepisów o odpłatności aplikacji. Ministerstwo nie przygotowuje nowelizacji mającej na celu zmianę zasad przeprowadzenia egzaminów zawodowych. Dopuszczenie możliwości zdawania przez aplikantów egzaminu na dotychczasowych zasadach i równoczesne przeprowadzenie egzaminu na nowych zasadach dla pozostałych osób, powodowałoby, iż w tym samym czasie odbywałyby się egzaminu na podstawie różnych przepisów. Uprawnienie do zdawania egzaminu zawodowego przed komisją powoływaną przez samorząd zawodowy nie jest prawem nabytym i tym samym nie podlega ochronie prawnej. W przygotowywanej nowelizacji umieszczono przepis przejściowy pozwalający na ustalenie dodatkowego terminu egzaminu adwokackiego i radcowskiego dla osób, które rozpoczęły aplikację przed wejściem w życie ustawy z dnia 30.06.2005 r. i z uwagi na termin ukończenia aplikacji nie będą miały możliwości przystąpienia do egzaminu adwokackiego i radcowskiego w terminie wyznaczonym przez Ministra Sprawiedliwości. Problem ten nie dotyczy aplikantów notarialnych.
Inf. 1-3/2006, str.