- w sprawie potrzeby wprowadzenia przepisów umożliwiających osobom niepełnosprawnym pełną realizację czynnego prawa wyborczego z dnia 2006-04-24.
- w sprawie potrzeby wprowadzenia przepisów umożliwiających osobom niepełnosprawnym pełną realizację czynnego prawa wyborczego.
Rzecznik Praw Obywatelskich występował w tej sprawie w 2000 r. (RPO-343669-I/00) oraz w 2003 r. (RPO-442894-I/03) do ówczesnych Marszałków Sejmu. Przedstawiona przez Rzecznika propozycja stworzenia możliwości osobom niepełnosprawnym głosowania przez pełnomocników lub za pośrednictwem środków komunikacji nie zyskała aprobaty Sejmowej Komisji Ustawodawczej. W dniu 22.03.2006 r. wpłynął do Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie Ordynacji wyborczej do Sejmu RP i Senatu RP (druk nr 434).
Rzecznik ponownie zwraca się o przekazanie jego wniosku do właściwej komisji w celu rozważenia możliwości wprowadzenia przepisów pozwalających osobom niepełnosprawnym na pełną realizację czynnego prawa wyborczego.
Ponadto w ustawie o wyborze Prezydenta RP brak przepisów analogicznych do art. 62 ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu RP i Senatu RP, które umożliwiają stosowanie w głosowaniu drugiej urny (pomocniczej) przeznaczonej do wrzucania kart do głosowania przez wyborców w obwodach utworzonych w szpitalach i zakładach pomocy społecznej. W celu ujednolicenia w tym zakresie przepisów należałoby wprowadzić do ustawy o wyborze Prezydenta RP rozwiązania analogiczne do uregulowań przyjętych w Ordynacji wyborczej do Sejmu RP i Senatu RP, bądź też zezwolenie tej grupie wyborców na głosowanie przez pełnomocników.