Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. w sprawie problemu obciążania podatkiem VAT przekazywania na cele charytatywne niewykorzystanej przez przedsiębiorców żywności z dnia 2006-04-25.

Adresat:
MINISTERSTWO FINANSÓW
Sygnatura:
RPO/527691/06/VI/620.2 RZ
Data sprawy:
2006-04-25
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. w sprawie problemu obciążania podatkiem VAT przekazywania na cele charytatywne niewykorzystanej przez przedsiębiorców żywności.

Do Rzecznika zwracają się podatnicy - przedsiębiorcy, którzy nieodpłatnie przekazują osobom biednym zdatną do spożycia, a niewykorzystaną żywność. Za tę formę pomocy potrzebującym przedsiębiorcy zostali obciążeni podatkiem VAT. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Finansów o rozważenie możliwości wprowadzenia odpowiednich korekt do polskiego systemu podatkowego, sprzyjających prowadzeniu przez przedsiębiorców tego typu działalności charytatywnej, służącej ubogim obywatelom.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-10-03
Opis odpowiedzi:
1. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów (22.05.2006 r.) poinformował, że w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nieodpłatne przekazanie towarów nie zawsze podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przekazanie przez podatnika towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wyłącznie wtedy, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Z obowiązujących przepisów wynika zatem, że podatnicy przekazujący towary (żywność, odzież) na rzecz osób potrzebujących nie w każdym przypadku są obowiązani do zapłaty podatku od towarów i usług z tego tytułu. Nienaliczanie podatku od nieodpłatnego przekazania towarów dotyczy przypadków, w których podatnik nie korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tym przekazaniem. Przyjęcie innej zasady powodowałoby, iż przekazywane towary nie byłyby w ogóle opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Uregulowania prawne w powyższym zakresie są zgodne z uregulowaniami wynikającymi z przepisów Szóstej Dyrektywy Rady w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych.
Inf.4-6/2006, str.