1. w sprawie wprowadzenia w wojsku systemu zbiorowego żywienia i zapobiegania zagrożeniom (HACCP) oraz problemów kadrowych z dnia 2006-04-25.
1. w sprawie wprowadzenia w wojsku systemu zbiorowego żywienia i zapobiegania zagrożeniom (HACCP) oraz problemów kadrowych.
Brakuje rozwiązań prawnych pozwalających na kompleksowe i sprawne wdrażanie systemu HACCP, rekomendowanego przez Światową Organizację Zdrowia. Wdrażanie tego systemu oparte jest na postanowieniach dwu aktów stanowiących o jakości i wyposażeniu kuchni i stołówek żołnierskich. Treść tych postanowień nie rozwiązuje dostatecznie problemu przystosowania infrastruktury żywienia do wymagań systemu HACCP. Zalecenia zawarte we wskazanych dokumentach dotyczą jedynie obiektów remontowanych, projektowanych i nowo budowanych, nie odnoszą się zaś do pozostałej części funkcjonującej infrastruktury. Stan ten skutkuje dekapitalizacją sprzętu kuchennego i brakiem możliwości jego wymiany na zgodny z wymogami systemu. Pomoc prawna dla realizujących zadanie wprowadzania systemu jest zbyt mała, co prowadzi do nieprawidłowości w realizacji zamówień publicznych przy zakupie środków i urządzeń. Stwierdzono nieprawidłowości w realizacji przez Agencję Mienia Wojskowego dostaw artykułów żywnościowych. W wystąpieniu wskazano również problem pobierania podatku od bezpłatnego wyżywienia należnego żołnierzom zawodowym, oraz pozbawienia dodatku służbowego żołnierzy pełniących służbę w Centrach Szkolenia. Ponadto istnieje potrzeba zweryfikowania założeń systemu indywidualnego prognozowania awansu, szkolenia i oceny poszczególnych żołnierzy oraz zmiany kryteriów doboru do służby w korpusie szeregowych zawodowych.
Inf. 4-6/2006, str.
Wolne od podatku są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Osoby, które z mocy innych przepisów posiadają uprawnienia do bezpłatnego wyżywienia (szefowie służby żywnościowej, kierownicy stołówek żołnierskich, szefowie pododdziałów, lekarze, pracownicy wojska - personel kuchenny) zobowiązane są do płacenia podatku dochodowego od wartości świadczeń otrzymanych w naturze (m.in. posiłki). W najbliższym czasie nie przewiduje się zmiany rozporządzenia w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego. Minister przedstawił także przygotowane przez MON zmiany ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych w zakresie zarządzania zasobami żołnierzy zawodowych, dotyczące mechanizmów prognozowania dalszego rozwoju służby wojskowej żołnierza, jak również zmian dotyczących czasu służby.
Inf. 4-6/2006, str.