Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. w sprawie mających wejść w życie z dniem 1.07.2006 r. przepisów ustawy o transporcie drogowym dotyczących warunków prowadzenia działalności gospodarczej w formie spedycji z dnia 2006-06-19.

Adresat:
MINISTERSTWO GOSPODARKI
Sygnatura:
RPO/526686/06/VI/607.3.1 RZ
Data sprawy:
2006-06-19
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. w sprawie mających wejść w życie z dniem 1.07.2006 r. przepisów ustawy o transporcie drogowym dotyczących warunków prowadzenia działalności gospodarczej w formie spedycji.

Wystąpienie Rzecznika dotyczy nadmiernej restrykcyjności nowelizacji ustawy o transporcie drogowym w odniesieniu do firm spedycyjnych, wobec których ustawodawca wprowadził takie same warunki prowadzenia działalności, jak w przypadku firm transportowych. W ustawie z dnia 29.07.2005 r. nowelizującej ustawę o transporcie drogowym ustawodawca precyzując pojęcie transportu drogowego włączył do niego spedycję. Ponadto zobowiązał prowadzących działalność gospodarczą w zakresie spedycji do uzyskiwania licencji. Wprowadzenie wskazanych wymogów prawnych dla wykonywania działalności gospodarczej w zakresie spedycji może skutkować koniecznością zawieszenia działalności gospodarczej lub jej likwidacją w przypadku firm spedycyjnych nie dysponujących środkami finansowymi lub majątkiem w znacznej wysokości. Taki zarzut został podniesiony w skargach, które wpłynęły do Biura Rzecznika. Wątpliwości budzi zrównanie prawnych obowiązków firm transportowych i spedycyjnych w sytuacji, gdy zakres wykonywanej przez te firmy działalności gospodarczej i jej specyfika, różnią się od siebie. Przyjęcie takiego rozwiązania może być uznane za niezgodne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa oraz zasadą swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Rzecznik zwraca się z prośbą o wskazanie, jakie przesłanki zadecydowały o wprowadzeniu nowych warunków prowadzenia działalności spedycyjnej, nie uwzględniających zróżnicowania działalności prowadzonej przez firmy transportowe i spedycyjne.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-08-30
Opis odpowiedzi:
1. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki (28.06.2006 r.) przekazał wystąpienie Rzecznika Ministrowi Transportu, według właściwości. W piśmie do Ministra Transportu przedstawił zastrzeżenia do nowelizacji ustawy o transporcie drogowym zgłoszone przez Polską Izbę Spedycji i Logistyki. Jednocześnie stwierdził, że przedsiębiorcy postrzegają obowiązek pozyskania licencji, nałożony znowelizowaną ustawą, jako istotną barierę w dostępie do rynku, która w nieuzasadniony sposób przyczynia się do zwiększenia kosztów działalności. Choć ustawa o transporcie drogowym jest wskazana w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej jako mogąca wprowadzać licencjonowanie, to przyjęte w nowelizacji ustawy o transporcie drogowym rozszerzenie zakresu reglamentacji w stosunku do poprzedniego stanu prawnego można uznać za sposób obejścia ustawy o transporcie drogowym.