Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie usług transportu samochodowego z dnia 2004-11-15.

Adresat:
MINISTERSTWO FINANSÓW
Sygnatura:
RPO/450290/03/VI/620.2 RZ
Data sprawy:
2004-11-15
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie usług transportu samochodowego.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportu samochodowego brak jest uzasadnienia aby przyjąć, iż wykonywanie przez te osoby zadań poza miejscowością podaną w zgłoszeniu o dokonanie wpisu do ewidencji gospodarczej wiąże się z odbyciem podróży służbowej. Świadczenie usług transportowych w ramach wykonywanej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej stanowi istotę tej działalności, a zatem nie może być utożsamiane z odbywaniem podróży służbowej w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ocenie Rzecznika z powyższym poglądem nie można się zgodzić. Treść wymienionego przepisu nie zawiera wyłączeń podmiotowych, co oznacza, że wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące mają prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wartość diet z tytułu podróży służbowych w części nie przekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom.

Inf. 10-12/2004, str. 40

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2005-04-12
Opis odpowiedzi:
1. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów (15.12.2004 r.) poinformował, że w myśl art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących, w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach. Przepis ten nie zawiera wyłączeń o charakterze podmiotowym, zatem prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych do wysokości określonego limitu przysługuje także osobom prowadzącym działalność w zakresie transportu samochodowego. Zakres przedmiotowy tego przepisu pozwala zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jedynie wartość diet z tytułu podróży służbowych. W sytuacji, gdy usługi stanowią przedmiot działalności gospodarczej, a tak jest w przypadku usług transportu samochodowego, nie są one podróżą służbową. Podatnik świadczący usługi transportowe może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów wartość diet z tytułu podróży służbowych np. w związku z podróżą związaną z koniecznością zawarcia umowy o świadczenie usług czy dokonania zakupu środka trwałego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej.
Inf. 10-12/2004, str. 40