Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie potrzeby zmiany procedury wydawania dowodu osobistego osobom małoletnim z dnia 2006-07-26.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
Sygnatura:
RPO/533650/06/XI/1103.2
Data sprawy:
2006-07-26
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) (DO 31.08.2007) PRAWA RODZINNEGO I OCHRONY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie potrzeby zmiany procedury wydawania dowodu osobistego osobom małoletnim.

Do Rzecznika zwrócił się rodzic, którego dziecko otrzymało dowód osobisty bez jego zgody. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej dowód osobisty uprawnia do wyjazdu za granicę. Przy składaniu wniosku o dowód osobisty wymagana jest zgoda tylko jednego z rodziców, co może prowadzić do nadużycia władzy rodzicielskiej przez rodzica występującego o wydanie dowodu osobistego małoletniemu przy sprzeciwie lub nawet bez wiedzy drugiego z nich. W rezultacie dziecko może legalnie wyjechać z kraju wbrew woli matki lub ojca. Jest to sprzeczne z obowiązkiem ponoszenia wspólnej odpowiedzialności obojga rodziców za dziecko. Rzecznik zwraca się o zajęcie stanowiska w tej sprawie, a w przypadku podzielenia powyższych wątpliwości, o podjęcie działań legislacyjnych skutecznie chroniących zarówno interes dzieci jak i rodziców.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-10-02
Opis odpowiedzi:
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (29.08.2006 r.) poinformował, że dowód osobisty miał być w założeniu dokumentem stosowanym w obiegu wewnętrznym. Sytuacja zmieniła się wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej i stworzeniem możliwości przekraczania granic wewnątrz Unii również z dowodem osobistym. Mimo tego wydaje się, że interesy rodziny są zabezpieczone, w przypadku wystąpienia nieprawidłowości, poprzez współdziałanie na terenie Unii Europejskiej różnych organów (np. ścigania).
MSWiA dostrzega konieczność korelacji przepisów dopuszczających do obrotu prawnego za granicą różne dokumenty, aczkolwiek niepodważalną pozostanie zasada rozstrzygania w kwestiach spornych przez sąd.