Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie uiszczania opłat sądowych od pism zawierających środki odwoławcze, wnoszonych przez profesjonalnych pełnomocników z dnia 2006-10-06.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie uiszczania opłat sądowych od pism zawierających środki odwoławcze, wnoszonych przez profesjonalnych pełnomocników.
Zgodnie z art. 130 (2) § 3 Kodeksu postępowania cywilnego "Sąd odrzuca bez wezwania o uiszczenie opłaty pismo wniesione przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego środki odwoławcze lub środki zaskarżenia (apelację, zażalenie, skargę kasacyjną, skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, sprzeciw od wyroku zaocznego, zarzuty od nakazu zapłaty, skargę na orzeczenie referendarza sądowego) podlegające opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu zaskarżenia".
Sądy odrzucają także środki zaskarżenia opłacone w mylnej wysokości, chociażby pomyłka była niewielka i wynikała z błędu np. rachunkowego lub z nieprawidłowego zaokrąglenia kwoty. Rzecznik nie kwestionuje, iż profesjonalni pełnomocnicy powinni samodzielnie wyliczać należne opłaty od wnoszonych przez siebie środków procesowych, jednak - wydaje się - że brakuje regulacji pozwalających na dokonanie korekty, co pozwoli w przypadku błędu w obliczeniu opłaty uniknąć ujemnych skutków procesowych.
Nadmierny formalizm unormowań oraz stosowanej przez sądy praktyki utrudnia dostęp do sądu i może uniemożliwić wniesienie uzasadnionego środka odwoławczego, to zaś może być poczytane za pozbawienie konstytucyjnego prawa do sądu.