Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie nieprawidłowości związanych ze stosowaniem i obowiązywaniem zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28.12.1995 r. w sprawie ustalenia wykazu chorób i schorzeń pozostających w związku ze służbą w Służbie Więziennej, z tytułu których przysługują renty i odszkodowania z dnia 2006-10-13.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/539767/06/IX/903.3.6 RZ
Data sprawy:
2006-10-13
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) OCHRONY PRAW ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB PUBLICZNYCH I CUDZOZIEM.
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie nieprawidłowości związanych ze stosowaniem i obowiązywaniem zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28.12.1995 r. w sprawie ustalenia wykazu chorób i schorzeń pozostających w związku ze służbą w Służbie Więziennej, z tytułu których przysługują renty i odszkodowania.

Zarządzenie to zostało wydane na podstawie art. 96 ustawy z dnia 10.12.1959 r. o Służbie Więziennej, która następnie została zastąpiona ustawą z dnia 26.04.1996 r. Przepis art. 140 ust. 2 obecnie obowiązującej ustawy o Służbie Więziennej określa, że do czasu wydania przepisów wykonawczych przewidzianych w niniejszej ustawie pozostają w mocy przepisy dotychczasowe, o ile nie są z nią sprzeczne, nie dłużej jednak niż 1 rok. Oznacza to, że powyższe zarządzenie nie obowiązuje już od prawie 10 lat. Tymczasem wykaz chorób i schorzeń zawartych w przedmiotowym zarządzeniu nadal stanowi podstawę do wydawania decyzji administracyjnej o przyznaniu bądź odmowie przyznania jednorazowego odszkodowania z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Obowiązujący stan prawny narusza reguły przyzwoitej legislacji oraz wskazuje na brak spójności przepisów prawa, gdyż nie wiadomo, czy w sprawie odszkodowań związanych z uszczerbkiem na zdrowiu i szkody w mieniu, zgodnie z art. 67 ustawy z dnia 26.04.1996 r. o Służbie Więziennej należy stosować wyłącznie przepisy o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Policji bez wydawania w tej kwestii aktów wykonawczych przez Ministra Sprawiedliwości, czy też należałoby wykonać delegację zawartą w art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 18.02.1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, ABW, AW, CBA, SG, BOR, PSP i SW oraz ich rodzin, poprzez wydanie odpowiedniego rozporządzenia.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: