Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie skarg kierowanych przez obywateli Polski do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z dnia 2006-11-09.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie skarg kierowanych przez obywateli Polski do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Liczba skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczących nadmiernego czasu stosowania tymczasowego aresztowania stale rośnie. Średnio w trzech sprawach na cztery Trybunał uznaje zasadność skarg obywateli polskich w tym zakresie. Powinno to skłaniać do podjęcia działań zarówno w sferze legislacyjnej, jak i organizacyjnej, mających na celu wyeliminowanie możliwości wystąpienia tego rodzaju naruszeń.
Coraz liczniejsze są skargi dotyczące przeludnienia jednostek penitencjarnych oraz cenzurowania korespondencji z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Problemy te były przedmiotem licznych wystąpień Rzecznika Praw Obywatelskich. Mimo działań podejmowanych w celu zmniejszenia przeludnienia, sytuacja w tym zakresie w dalszym ciągu jest trudna, we wrześniu 2006 r. przeludnienie wynosiło 122, 1 %.
Rzecznik dwukrotnie - w 2004 i 2005 r. - zwracał się w sprawie zmiany przepisów art. 217a § 1 i 2 oraz 217b Kkw, w związku ze skargami otrzymywanymi od osób tymczasowo aresztowanych na sposób postępowania z ich korespondencją urzędową. W odpowiedziach przedstawiano pogląd, że nowelizacja tych przepisów, jakkolwiek celowa, nie wymaga pilnej inicjatywy legislacyjnej. Poprzestano na skierowaniu do sądów i prokuratur zalecenia bezwzględnego przestrzegania zakazu cenzury korespondencji urzędowej osadzonych. Informacje przekazane Rzecznikowi przez zastępcę sekretarza Europejskiego Trybunału Praw Człowieka mogą jednak świadczyć o tym, że działania te okazały się niewystarczające.