Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wniosek do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały wyjaśniającej przepisy prawne, których stosowanie wywołało rozbieżności w orzecznictwie Sądu Najwyższego, dotyczące sprowadzenia na rozprawę odwoławczą oskarżonego pozbawionego wolności, jeżeli sąd odwoławczy nie uznał za wystarczającą obecność jego obrońcy z dnia 2001-07-11.

Adresat:
SĄD NAJWYŻSZY
Sygnatura:
RPO/300988/99/II/203.1 RZ
Data sprawy:
2001-07-11
Rodzaj sprawy:
pytanie prawne do Sądu Najwyższego (PP)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wniosek do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały wyjaśniającej przepisy prawne, których stosowanie wywołało rozbieżności w orzecznictwie Sądu Najwyższego, dotyczące sprowadzenia na rozprawę odwoławczą oskarżonego pozbawionego wolności, jeżeli sąd odwoławczy nie uznał za wystarczającą obecność jego obrońcy.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2001-10-18
Opis odpowiedzi:

Wniosek rozpoznany (uchwała z dnia 18 października 2001 r., sygn. akt I KZP 25/2001). Sąd Najwyższy uchwalił udzielić następującej odpowiedzi: Zarówno reguły rzetelnego procesu, w tym prawa do obrony, określone w art. 6 ust. 1 i 3 lit. c Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 1950 r. oraz w art. 45 ust. 1 i art. 42 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r., jaki przepis art. 451 k.p.k. w brzmieniu nadanym mu ustawą z dnia 20 lipca 2000 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania karnego oraz ustawy - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. Nr 62, poz. 717), nakładają na sąd odwoławczy obowiązek sprowadzenia na rozprawę apelacyjną oskarżonego pozbawionego wolności tylko w wypadku, gdy złożył on wniosek o doprowadzenie go na tę rozprawę. Oskarżonego należy pouczyć o prawie do złożenia wniosku, chyba że z akt sprawy wynika, iż wie on o uprawnieniu do złożenia takiego wniosku. Sąd może jednak uznać, że wystarczająca jest obecność obrońcy na rozprawie apelacyjnej i wówczas może zaniechać sprowadzenia oskarżonego na rozprawę odwoławczą nawet w wypadku, gdy ten o to wnosił.