Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie kosztów postępowania egzekucyjnego z dnia 2006-08-11.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie kosztów postępowania egzekucyjnego.
Projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji przewiduje zmianę art. 49. Zasadą pozostaje pobieranie 15 % wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 kpc, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 10% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż 30-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich niezbędna jest taka nowelizacja ustawy, która powiąże wysokość opłaty ze stopniem zaawansowania egzekucji oraz nakładem pracy komornika.
Modyfikacje w regulacji kosztów postępowania egzekucyjnego wprowadziła też nowa ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zasadnicze wątpliwości budzi możliwość zwolnienia stron postępowania egzekucyjnego od ponoszenia jego kosztów. Wydaje się, że strony postępowania egzekucyjnego utraciły możliwość ubiegania się o zwolnienie od kosztów przewidziane dotychczas w art. 113 kpc. Regulacja art. 13 § 2 kpc nie może stanowić podstawy do stosowania przepisów ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o poinformowanie, czy Minister Sprawiedliwości podziela wątpliwości co do regulacji kosztów postępowania egzekucyjnego, a jeśli tak, to jakie są założenia ewentualnych zmian legislacyjnych.