Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie braku wystarczających gwarancji proceduralnych dla osób uczestniczących w cywilnym postępowaniu egzekucyjnym z dnia 2006-08-24.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie braku wystarczających gwarancji proceduralnych dla osób uczestniczących w cywilnym postępowaniu egzekucyjnym.
W skargach kierowanych do Rzecznika często wskazywane są trudności, jakie napotykają osoby chcące zaskarżyć opis i oszacowanie dokonane w trakcie egzekucji z nieruchomości. Strony postępowania dowiadują się o dacie zakończenia opisu i oszacowania zwykle przypadkowo, często nie mogą więc w ustawowym terminie zaskarżyć czynności komornika. Właściwa byłaby regulacja nakładająca na komornika obowiązek zawiadomienia stron o ukończeniu opisu i oszacowania oraz inna konstrukcja art. 950 kpc, a mianowicie początkiem biegu terminu do zaskarżenia powinien być dzień doręczenia zawiadomienia o ukończeniu opisu i oszacowania.
Kolejnym problemem jest regulacja ograniczeń egzekucji w sprawach cywilnych. W ramach obecnego obrotu finansowego jest pewną normą, a nieraz wręcz wymogiem ustawowym, że świadczenia pieniężne spełniane są poprzez wpłatę lub przelew na rachunek bankowy. Co do zasady świadczenia przeznaczone na zapewnienie utrzymania podlegają egzekucji tylko do pewnej wysokości. W ogóle nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, zaliczki alimentacyjne, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych. Gdy środki pieniężne z tego tytułu wpłyną na rachunek bankowy, wszystkie ograniczenia egzekucji tracą aktualność. Rzecznik spotkał się z sytuacją, w której osoba otrzymująca świadczenie alimentacyjne oraz zasiłek z pomocy społecznej została pozbawiona środków utrzymania, gdyż oba świadczenia wpływają na rachunek bankowy. Sytuacja taka jest niedopuszczalna.