Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie potrzeby nowelizacji przepisów ustawy - Prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych w celu uwzględnienia orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2006-11-21.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie potrzeby nowelizacji przepisów ustawy - Prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych w celu uwzględnienia orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.
W wyroku z dnia 19.04.2006 r. (sygn. akt K 6/05) Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją RP szereg przepisów ustawy z dnia 30.06.2005 r. o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze i niektórych innych ustaw.
Z dniem 4.05.2006 r. utracił moc obowiązującą przepis umożliwiający ubieganie się o wpis na listę adwokatów bez wymogu odbycia aplikacji adwokackiej i złożenia egzaminu adwokackiego osobom, które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski, radcowski lub notarialny. Pozostałe zakwestionowane przepisy utracą moc obowiązującą z dniem 31.12.2006 r.
W wyroku z dnia 8.11.2006 r. (sygn. akt K 30/06) Trybunał Konstytucyjny zakwestionował część przepisów znowelizowanej ustawy z dnia 6.07.1982 r. o radcach prawnych, m.in. przepis który stwarza możliwość uzyskania wpisu na listę radców prawnych bez wymogu odbycia aplikacji radcowskiej i złożenia egzaminu radcowskiego osobom, które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski, adwokacki lub notarialny. Przepis ten utraci moc obowiązującą z dniem 31.12.2006 r.
Mimo iż od pierwszego orzeczenia Trybunału upłynęło ponad 6 miesięcy, w Ministerstwie Sprawiedliwości nie opracowano dotychczas nowych przepisów uwzględniających zastrzeżenia Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik zwraca się o spowodowanie przyspieszenia prac nad przygotowaniem rozwiązań prawnych, które wypełnią lukę powstałą w wyniku orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.