Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie problemu powierzania przez organy samorządu terytorialnego podmiotom prywatnym uprawnień do wykonywania czynności w postępowaniu wobec kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość (kontynuacja wystąpienia z dnia 3.02.2006 r.) z dnia 2006-09-27.
Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie problemu powierzania przez organy samorządu terytorialnego podmiotom prywatnym uprawnień do wykonywania czynności w postępowaniu wobec kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość (kontynuacja wystąpienia z dnia 3.02.2006 r.).
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, w odpowiedzi na wcześniejsze wystąpienie Rzecznika w tej sprawie, uznał opisaną w wystąpieniu praktykę za pozbawioną podstaw prawnych i zapewnił, że w MSWiA podjęto konsultacje z Ministerstwem Finansów w celu wypracowania stanowiska wskazującego na niezgodność z prawem umów zawieranych przez gminy z innymi podmiotami. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o poinformowanie o poczynionych ustaleniach, jak również o dalszych działaniach mających na celu wyeliminowanie wspomnianej praktyki.
W pierwszej połowie br. Komenda Główna Policji za pośrednictwem komend wojewódzkich, dokonała analizy sposobu użytkowania przez straże gminne (miejskie) urządzeń o samoczynnej rejestracji wykroczeń w ruchu drogowym na obszarze całego kraju. W wyniku kontroli stwierdzono, że w 2 województwach straże gminne (miejskie) nie posiadały "fotoradarów", w 8 województwach obsługiwały urządzenia samoczynnie rejestrujące przekroczenie dozwolonej prędkości we własnym zakresie, a w 6 województwach odnotowano przypadki współpracy z prywatnymi firmami. W sytuacjach, w których stwierdzano nieprawidłowości, do przedstawicieli władz samorządowych kierowane były sprawozdania pokontrolne z zaleceniami do realizacji. W sytuacjach, w których zachodziło podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 231 Kodeksu karnego, zawiadamiano prokuraturę.