Sprawy generalne Rzecznika Praw ObywatelskichWystąpienie do Publicznego Obrońcy Praw (Ombudsmana) Republiki Czeskiej w sprawie Polaków pracujących na terenie Republiki Czeskiej z dnia 2006-11-20.

Adresat:
OMBUDSMAN CZECH - PUBLICZNY OBROŃCA PRAW
Sygnatura:
RPO/535047/06/III/805 RZ
Data sprawy:
2006-11-20
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Publicznego Obrońcy Praw (Ombudsmana) Republiki Czeskiej w sprawie Polaków pracujących na terenie Republiki Czeskiej.

Prawa pracownicze Polaków pracujących na terenie Republiki Czeskiej (około 20 tysięcy osób) są na ogół przestrzegane. Jednak w ostatnim czasie pojawiły się informacje

o nierzetelnych pośrednikach pracy i pracodawcach wykorzystujących Polaków chcących pracować lub już pracujących w Czechach. W październiku bieżącego roku polską opinię publiczną zbulwersowała sprawa pracowników firmy Zetka Auto (pracownicy m.in. twierdzą, że mieszkali w popegeerowskich barakach 20 km od miejsca pracy, byli zmuszani do pracy po 16 godzin dziennie, a także naruszano wobec nich przepisy o wynagrodzeniach). O tej sprawie pisała również czeska prasa. Rzecznik zwrócił się z prośbą o udzielenie wszelkiej możliwej pomocy Polakom, którzy padają ofiarą tych nagannych procederów. Równocześnie poprosił o podjęcie działań w ramach posiadanych kompetencji, w celu uniknięcia takich lub innych podobnych zdarzeń na przyszłość.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się w piśmie z 10.10.2007 r. do Publicznego Obrońcy Praw (Ombudsmana) Republiki Czeskiej z prośbą o przedstawienie dalszych informacji w sprawie kontroli przestrzegania warunków pracy oraz warunków zatrudnienia polskich pracowników zatrudnionych przez Agencję Zatrudnienia Zetka Auto na terenie zakładów Skoda Auto.

Rzecznik jest w szczególności zainteresowany rezultatem działań naprawczych podjętych przez Kierownika Regionalnego Inspektoratu Pracy, których celem będzie ponowne zbadanie warunków płacowych w agencji Zetka Auto w porównaniu do poziomu wynagrodzeń gwarantowanych w przedsiębiorstwie Skoda Auto a.s.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: