Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie problemu udzielania informacji o zgromadzonych przez Policję materiałach operacyjnych z dnia 2006-11-28.
Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie problemu udzielania informacji o zgromadzonych przez Policję materiałach operacyjnych.
Przepisy art. 19 ustawy o Policji przewidują możliwość zastosowania w określonych sytuacjach kontroli operacyjnej. W myśl art. 19 ust. 16 ustawy o Policji osobie, wobec której stosowana była kontrola operacyjna, nie udostępnia się materiałów zgromadzonych podczas trwania kontroli.
W wyroku z dnia 12.12.2005 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł m.in., że art. 19 ust. 16 ustawy o Policji w zakresie, w jakim przewiduje po zakończeniu kontroli operacyjnej powiadomienie o tej kontroli podejrzanego i jego obrońcę, jest zgodny z art. 45 ust. 1, art. 49 w związku z art. 31 ust. 3 i art. 77 ust. 2 Konstytucji. Trybunał Konstytucyjny przyjął, że przepis ten wyklucza możliwość informowania zainteresowanego o kontroli operacyjnej w czasie jej trwania. Jednak zdaniem Trybunału nie jest to tożsame z zakazem udzielania takiej informacji w sytuacji, gdy czynności operacyjne nie są już prowadzone, a aktu oskarżenia nie wniesiono. Tym samym Trybunał nie podzielił stanowiska Rzecznika, że przepis art. 19 ust. 16 ustawy o Policji wyklucza możliwość informowania osoby poddanej kontroli operacyjnej o fakcie jej prowadzenia, z wyjątkiem przypadku przekształcenia materiałów operacyjnych w materiały procesowe.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się o poinformowanie, w jaki sposób stosowany jest art. 19 ust. 16 ustawy o Policji, a w szczególności, czy na żądanie osób, wobec których stosowana była kontrola operacyjna i nie wniesiono przeciw nim aktu oskarżenia, po zakończeniu tej kontroli, Policja udziela informacji o zgromadzonych materiałach operacyjnych.