Wystąpienie do Prokuratora Krajowego w sprawie naruszania przez pracodawców praw osób zatrudnionych z dnia 2006-12-08.
Wystąpienie do Prokuratora Krajowego w sprawie naruszania przez pracodawców praw osób zatrudnionych.
W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, podobnie jak w poprzednich latach, dokonano analizy akt prokuratorskich postępowań dotyczących naruszania przez pracodawców praw osób zatrudnionych. W zainteresowaniu Rzecznika nadal pozostawały, oprócz spraw indywidualnych podejmowanych na wniosek obywateli, także przypadki rażącego naruszania podstawowych praw osób zatrudnionych w dużych sieciach handlowych, takich jak: "Lidl", "Biedronka", "Żabka" oraz "Media Markt".
Do najczęściej spotykanych naruszeń praw pracowniczych należy zaliczyć: niewypłacanie i nieterminowe wypłacanie pracownikom wynagrodzeń i należnych świadczeń, naruszanie przepisów o ubezpieczeniach społecznych, bezpieczeństwa i higieny pracy, a także dotyczących działalności związkowej.
W badanych sprawach odnotowano poważne uchybienia ze strony organów prowadzących bądź nadzorujących postępowania przygotowawcze. W konsekwencji, Biuro Rzecznika kierowało wystąpienia do prokuratorów nadrzędnych zawierające spostrzeżenia i wnioski co do przedwczesnego zakończenia postępowania, wskazując na niewyczerpanie inicjatywy dowodowej, niewykonanie niezbędnych czynności procesowych, powierzchowną ocenę opinii biegłych.
Rzecznik prosi o poinformowanie, czy w ocenie Prokuratora Krajowego, prokuratorzy prowadzący bądź nadzorujący postępowania karne dotyczące naruszania przez pracodawców praw osób zatrudnionych nadają tym postępowaniom właściwy priorytet, a także, czy za zadowalający można uznać zakres wykorzystania przez prokuratorów środków procesowych w kontekście wydawanych rozstrzygnięć kończących postępowania w omawianej kategorii spraw.