Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie długotrwałego prowadzenia przez organy Policji czynności wyjaśniających wobec kierowców przekraczających dozwoloną prędkość z dnia 2006-12-11.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie długotrwałego prowadzenia przez organy Policji czynności wyjaśniających wobec kierowców przekraczających dozwoloną prędkość.
Rzecznik Praw Obywatelskich skierował w dniu 26.04.2005 r. wystąpienie w tej sprawie do Komendanta Głównego Policji z sugestią rozważenia potrzeby podjęcia stosownych działań.
Rzecznik podkreślił, że w przypadku nieukończenia czynności określonych w art. 97 § Kpow w terminie 30 dni od daty stwierdzenia popełnienia wykroczenia za pomocą urządzenia pomiarowego lub kontrolnego, sprawca czynu nie może zostać ukarany mandatem karnym, a w konsekwencji zostaje wdrożone postępowanie sądowe na skutek skierowania wniosku o ukaranie do wydziału grodzkiego sądu rejonowego.
Taki tryb postępowania powoduje, iż obywatel ponosi negatywne konsekwencje wynikające z przekroczenia, nie z jego winy, terminu 30-to dniowego, polegające na wymierzeniu przez sąd nie tylko często wyższej grzywny, ale też konieczności uiszczenia kosztów postępowania. W dniu 27.09.2006 r. Rzecznik zwrócił się do Ministerstwa Transportu z prośbą o udzielenie informacji o stanie zaawansowania prac nad projektem ustawy o kierujących pojazdami, a także czy i jakiej treści unormowania pozwalające na usprawnienie procedury wykorzystania fotoradarów są przewidziane w tym projekcie.
Do Rzecznika nadal wpływają wnioski w sprawach indywidualnych dotyczące omawianej materii. W związku z tym Rzecznik prosi o poinformowanie, jakie są obecnie projektowane regulacje prawne, pozwalające na uniknięcie sygnalizowanych nieprawidłowości.