Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat sądowych w sprawach o ustalenie ojcostwa lub macierzyństwa z dnia 2006-12-19.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat sądowych w sprawach o ustalenie ojcostwa lub macierzyństwa.
Kwestie opłat sądowych w postępowaniach cywilnych są regulowane przez ustawę z dnia 28.07.2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Wysokość opłat sądowych jest nie tylko kwestią techniczna, ma również duże znaczenie dla zapewnienia dostępności obywateli do wymiaru sprawiedliwości oraz równości stron i uczestników postępowań cywilnych, stąd bardzo istotne jest konkretne i jasne określenie należnych z tego tytułu kwot.
W artykule "Opłaty sądowe w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego (według nowej ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych)" opublikowanym w 2. numerze kwartalnika sędziów rodzinnych "Rodzina i Prawo" zwrócono uwagę na następującą kwestię: strona dochodząca ustalenia ojcostwa lub macierzyństwa (oraz roszczeń z tym związanych) nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych, co oznacza, że nie ma obowiązku uiszczenia opłaty od pozwu w takiej sprawie. Opłatę od pozwu ma obowiązek ponieść strona pozwana w razie uwzględnienia powództwa o ustalenie ojcostwa. Ma obowiązek ponieść także opłatę od apelacji, jeżeli skarży wyrok ustalający ojcostwo.
Powstaje zatem wątpliwość co do właściwej kwoty obciążenia w omawianych sprawach: 600 złotych opłaty stałej, 30 złotych opłaty podstawowej, czy 200 złotych opłaty analogicznej do opłaty w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o zbadanie sprawy w kontekście rzeczywistego występowania w sądach powszechnych rozbieżności w orzekaniu o kosztach sądowych w opisanych sprawach.