Skarga kasacyjna od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oddalającego skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w przedmiocie odmowy przyznania jednorazowego świadczenia pieniężnego na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z przyjęciem dziecka do rodziny zastępczej z dnia 2005-08-31.
Skarga kasacyjna od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oddalającego skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w przedmiocie odmowy przyznania jednorazowego świadczenia pieniężnego na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z przyjęciem dziecka do rodziny zastępczej.
Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarża w całości wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zarzucając mu naruszenie przepisów postępowania w stopniu mającym istotny wpływ na wynik sprawy tj. art. 106 § 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi polegające na niewyjaśnieniu, pomimo przeprowadzenia uzupełniającego postępowania dowodowego istotnych wątpliwości w sprawie, a także naruszenie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w związku z art. 7 i art. 77 § 1 Kpa poprzez konwalidowanie decyzji rażąco sprzecznych z ustaleniami dokonanymi w sprawie, co miało istotny wpływ na wynik sprawy. Kierownik PCPR odmówił przyznania świadczenia uzasadniając swą decyzję m.in. trudną sytuacją finansową powiatu i brakiem środków na pomoc fakultatywną dla rodzin zastępczych. Materiał dowodowy wskazuje jednak na to, iż w 2003 r. powiat dysponował nadwyżkami środków na wspieranie rodzin zastępczych. Nadwyżki te umożliwiały pełną realizację zobowiązania państwa wobec dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej. Część utworzonych w 2003 r. w powiecie rodzin zastępczych otrzymała wsparcie o charakterze uznaniowym według nieznanego lub nieznajdującego oparcia w prawie kryterium, jakim jest brak posiadania stałego dochodu przez rodzinę zastępczą przyjmującą dziecko.