Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Marszałka Sejmu RP w sprawie potrzeby wprowadzenia przepisów umożliwiających osobom niepełnosprawnym pełną realizację czynnego prawa wyborczego z dnia 2007-01-02.

Adresat:
MARSZAŁEK SEJMU RP
Sygnatura:
RPO/544749/06/I/112.1 RZ
Data sprawy:
2007-01-02
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Marszałka Sejmu RP w sprawie potrzeby wprowadzenia przepisów umożliwiających osobom niepełnosprawnym pełną realizację czynnego prawa wyborczego.

Rzecznik ponownie sygnalizuje potrzebę wprowadzenia przepisów umożliwiających osobom niepełnosprawnym głosowanie przez pełnomocnika, czy też za pośrednictwem środków komunikacji.

Wprawdzie w świetle przepisów Ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu RP dostosowanie lokali obwodowych komisji wyborczych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych zapewnić ma wójt lub burmistrz (prezydent miasta), jednakże w Ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw brak analogicznych przepisów, co powoduje, że pomieszczenia lokali wyborczych nie zawsze dostosowane są do potrzeb niepełnosprawnych.

Z tej formy głosowania mogłyby korzystać również osoby przebywające w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych, osoby hospitalizujące się w domu, bądź przebywające w dniu wyborów poza miejscem stałego zamieszkania. Wprawdzie w świetle przepisów Ordynacji samorządowej w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych istnieje możliwość tworzenia obwodów głosowania, jednak dopiero po spełnieniu określonych w Ordynacji warunków, ponadto daje to możliwość udziału w głosowaniu jedynie niektórym wyborcom.

Przepisy Ordynacji wyborczych nie zapewniają w pełni realizacji czynnego prawa wyborczego również przez osoby niewidome. Brak jest przepisów, które przewidywałyby dla tej grupy wyborców odpowiednie karty do głosowania.

W Sejmie toczą się prace nad zmianami w prawie wyborczym, dlatego też Rzecznik zwrócił się do Marszałka Sejmu o przekazanie wniosku do właściwej komisji w celu rozważenia możliwości wprowadzenia przepisów pozwalających także i tym grupom wyborców na pełną realizację czynnego prawa wyborczego.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: