Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużających się prac nad projektem ustawy o zakazie promowania przemocy w środkach masowego przekazu z dnia 2003-11-12.

Adresat:
KRAJOWA RADA RADIOFONII I TELEWIZJI
Sygnatura:
RPO/358356/00/XI/1110 RZ
Data sprawy:
2003-11-12
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) (DO 31.08.2007) PRAWA RODZINNEGO I OCHRONY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużających się prac nad projektem ustawy o zakazie promowania przemocy w środkach masowego przekazu.

Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka we wspólnym wystąpieniu wyrazili głębokie zaniepokojenie przedłużającymi się pracami legislacyjnymi nad projektem ustawy o zakazie promowania przemocy w środkach masowego przekazu (druk sejmowy nr 4, z dnia 14.08.2001 r.) i postulują możliwe pilne przyśpieszenie i zakończenie prac legislacyjnych. Istniejące unormowania prawne, którymi dysponuje KRRiT nie są efektywnie wykorzystywane. Nie przyniosło także oczekiwanych skutków porozumienie polskich nadawców "Przyjazne media" z dnia 25.02.1999 r. zmierzające do zwiększenia ich odpowiedzialności za ochronę młodych widzów. Troska o morale i psychiczne dobro dzieci, przekazywanie im właściwych wzorców, winny stać się zasadą postępowania tych, którzy podjęli się kształtowania oferty programowej w telewizji, radiu, kinie, internecie, prasie oraz grach komputerowych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2003-12-04
Opis odpowiedzi:

Przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (4.12.2003 r.) poinformowała, że w pracach komisji sejmowej nad projektem ustawy o zakazie promowania przemocy w środkach przekazu bierze udział przedstawiciel Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. KRRiT od 10 lat zajmuje się problemami przemocy w mediach elektronicznych, nie tylko poprzez opracowanie aktów wykonawczych, ale też monitorowanie programów nadawców pod tym kątem i upominanie ich, a w drastycznych przypadkach - nakładanie kar na nadawców naruszających przepisy art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji. KRRiT patronowała też porozumieniu polskich nadawców "Przyjazne media". Gdy porozumienie okazało się nie dość skuteczne w praktyce, zaproponowała przy nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zapis o obowiązku zamieszczania przez nadawców znaków informujących, dla jakiej grupy wiekowej małoletnich dany materiał jest odpowiedni. Propozycja została przyjęta i znalazła się w projekcie Ministra Kultury. Stanowi obecnie fragment tzw. "małej nowelizacji" ustawy o radiofonii i telewizji, nad którą pracuje Sejm RP. Ponadto KRRiT opracowała projekt rozporządzenia dotyczący tego zagadnienia.