Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie nieprawidłowej praktyki stosowanej przez przełożonych wobec policjantów delegowanych do służby w misjach pokojowych z dnia 2007-01-09.
Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie nieprawidłowej praktyki stosowanej przez przełożonych wobec policjantów delegowanych do służby w misjach pokojowych.
W dniu 16.11.2006 r. pracownicy Biura Rzecznika przeprowadzili kontrolę przestrzegania praw obywatelskich funkcjonariuszy Szkoły Policji w Słupsku. Powodem wizytacji były m.in. sygnały o nieprawidłowościach podczas X zmiany polskiego kontyngentu policyjnego w ramach misji pokojowej w Kosowie (UNIMIK).
Policjanci z Jednostki Specjalnej Policji opisali swoje dotychczasowe doświadczenia związane z udziałem w misjach pokojowych. Przełożeni często ukrywają przed policjantami informacje z Komendy Głównej Policji dotyczące naboru na misje pokojowe. Informacje są wywieszane w dniu, kiedy upływa termin zgłoszenia, albo po terminie. Gdy policjanci składają raporty dotyczące zgłoszenia udziału w misji, przełożeni zastraszają ich, że w przypadku wyjazdu zostaną przeniesieni na inne stanowisko, ominą ich awanse, podwyżki uposażenia, nie wspominając już o podwyżkach dodatków służbowych czy nagrodach uznaniowych. Po powrocie z misji policjanci są przenoszeni na inne równorzędne stanowisko, często niezgodne z ich dotychczasowym wyszkoleniem. Często zdarza się, że raporty policjantów nie docierają do Komendy Głównej Policji (w jednym przypadku przełożony podarł raport w obecności aplikującego policjanta). Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się o rozważenie możliwości zmiany dotychczasowej praktyki stosowanej przez przełożonych.