Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie trudności przedsiębiorców w egzekwowaniu należności z tytułu holowania i parkowania pojazdów z dnia 2007-01-23.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
Sygnatura:
RPO/538355/06/VI/623 RZ
Data sprawy:
2007-01-23
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie trudności przedsiębiorców w egzekwowaniu należności z tytułu holowania i parkowania pojazdów.

Rzecznik, zaniepokojony sytuacją, w jakiej znajdują się przedsiębiorstwa wykonujące usługi holowania i parkowania pojazdów wypadkowych, skradzionych, czy znalezionych przez pomoc drogową, zasygnalizował potrzebę przygotowania nowelizacji przepisów obowiązujących w tym zakresie. Przepis art. 130a ustawy - Prawo o ruchu drogowym został znowelizowany ustawą z dnia 22.09.2006 r., jednak nadal nie uregulowano problemu rozliczeń pomiędzy Skarbem Państwa a przedsiębiorcami.

Przedsiębiorcy nie tylko nie mogą odzyskać należności za holowanie i parkowanie pojazdów od ich pierwotnych właścicieli, ale także od Skarbu Państwa. Muszą więc ponosić dalsze koszty przechowania pojazdów, do czasu aż organy państwowe podejmą decyzję o ich odbiorze.

Kierowanie pojazdów na parkingi przez policję powinno wiązać się z jednoczesnym zawiadomieniem urzędu skarbowego o skierowaniu pojazdu na dany parking oraz informacją o terminie, w jakim pojazd powinien być odebrany z parkingu, a także o dniu, w którym pojazd przejdzie na rzecz Skarbu Państwa w przypadku jego nieodebrania przez właściciela.

Przepisy powinny określać także zasady pokrywania kosztów parkowania pojazdów, które nie zostały odebrane z parkingu w terminie 6 miesięcy od dnia wypadku i skierowania na parking, a których stan technicznych umożliwia jedynie złomowanie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: