Sprawy generalne Rzecznika Praw ObywatelskichWystąpienie do Ombudsmana Regionu Puglia w sprawie "obozów pracy" dla Polaków w okolicach Orta Nova we Włoszech z dnia 2006-07-25.

Adresat:
DIFENSORE CIVICO PROVINVICALE
Sygnatura:
RPO/513263/05/VIII/808 RZ
Data sprawy:
2006-07-25
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:
Wystąpienie do Ombudsmana Regionu Puglia w sprawie "obozów pracy" dla Polaków w okolicach Orta Nova we Włoszech.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do swojej włoskiej odpowiedniczki, pani Carlotty Giuliani, z prośbą o udzielenie pomocy Polakom, którzy stali się ofiarami niewolniczej pracy we Włoszech. Poprosił również o podjęcie przez Ombudsmana Regionu Puglia działań, w ramach swych kompetencji, które pozwoliłyby przeciwdziałać takim tragediom w przyszłości. Ujawniona ostatnio przez polską i włoską policję szokująca sprawa "obozów pracy" wskazuje, że problem migracji pracowniczych i potencjalnych nadużyć jest ewidentny i wydaje się w niedostatecznym stopniu zauważany i podejmowany przez właściwe organy państw Unii Europejskiej.
Polscy pracownicy, oszukani przez pośredników, zostali zakwaterowani w barakach, ogrodzeni drutami kolczastymi. Byli zdani wyłącznie na łaskę uzbrojonych strażników, tzw. kapo, którzy wszelkie próby oporu przełamywali torturami zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi. Są także ofiary śmiertelne tego przestępczego procederu.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: