Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzenia biegłych sądowych z dnia 2007-02-07.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzenia biegłych sądowych.
Do Rzecznika zwracają się biegli sądowi wykonujący czynności na zlecenie sądu, którzy w oparciu o obowiązujące przepisy dekretu z dnia 26.10.1950 r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18.12.1975 r. w sprawie kosztów przeprowadzania dowodu z opinii biegłych w postępowaniu sądowym, nie mogą dochodzić od organów procesowych zapłaty w cenie wykonanej usługi stawki podatku od towarów i usług. Problem odmowy zapłaty w cenie wykonanej ekspertyzy VAT'u dotyczy również biegłych instytucjonalnych, którzy zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług są kwalifikowani do podmiotów wykonujących samodzielnie działalność gospodarczą.
Czynności wykonywane przez biegłych sądowych na zlecenie organów procesowych są opodatkowane podstawową stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22 %. Biegły wykonując usługę zleconą przez organy procesowe jest obowiązany wystawić fakturę VAT. Sądy żądają od biegłych sądowych wystawiania faktur VAT bez naliczonego VAT.
Biegli, w sytuacji braku zasądzania wynagrodzeń zawierających podatek od towarów i usług są zmuszeni do pokrywania kwoty podatku z własnych przychodów. Jest to niezgodne z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którą do wartości "netto" wykonanej usługi dolicza się VAT, który przenoszony jest na konsumenta wykonanej usługi. Końcowym odbiorcą usługi jest sąd, a mimo to nie ponosi on ciężaru tego podatku.