Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie wymogów nałożonych na strony w postępowaniu w sprawach gospodarczych z dnia 2007-01-23.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie wymogów nałożonych na strony w postępowaniu w sprawach gospodarczych.
W wielu skargach kierowanych do Rzecznika podnoszony jest problem regulacji art. 1392 § 4 k.p.c., zgodnie z którym nienależycie opłacone przez przedsiębiorcę pisma procesowe są zwracane, a środki zaskarżenia lub środki odwoławcze odrzucane, także wówczas, gdy przedsiębiorcy nie reprezentuje adwokat lub radca prawny. Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości omawiana regulacja wynika z założenia, że przedsiębiorca jest profesjonalistą, który potrafi samodzielnie ustalić wysokość opłaty stałej bądź obliczyć opłatę stosunkową. Tymczasem w sprawach, które badał Rzecznik strona była "zaskakiwana" informacją zawartą w postanowieniu o odrzuceniu środka zaskarżenia lub środka odwoławczego, że miała obowiązek uiścić opłatę. Problem może powstać także w momencie zakwalifikowania danej sprawy pod względem przedmiotowym, od czego zależy wysokość opłaty.
W tym kontekście nie jest zrozumiała odrębność reżimu prawnego dla uzupełnienia braków pisma procesowego, tzn. innych braków niż w zakresie opłat sądowych. W nowym stanie prawnym przedsiębiorca będzie wzywany do uzupełnienia braków środków zaskarżenia i środków odwoławczych - z wyjątkiem braku w postaci uiszczenia opłaty sądowej, który powoduje odrzucenie środka procesowego.
Stronami postępowania w sprawach gospodarczych są bardzo często drobni przedsiębiorcy, którzy nie zawsze korzystają z profesjonalnej reprezentacji procesowej. Postępowanie w sprawach gospodarczych, zwłaszcza po ostatniej nowelizacji, zaprojektowane jest w taki sposób, że strony mają ogromne trudności w przedstawieniu roszczeń, o ile nie są reprezentowani przez adwokata lub radcę prawnego.