Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie skarg obywateli związanych ze zniesieniem możliwości dokonywania opłaty skarbowej znakami opłaty skarbowej z dnia 2007-02-05.

Adresat:
MINISTERSTWO FINANSÓW
Sygnatura:
RPO/549874/07/VI/619 RZ
Data sprawy:
2007-02-05
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie skarg obywateli związanych ze zniesieniem możliwości dokonywania opłaty skarbowej znakami opłaty skarbowej.

Zgodnie z art. 8 ustawy o opłacie skarbowej, od 1.01.2007 r. opłatę skarbową dokonuje się gotówką w kasie organu skarbowego lub bezgotówkowo na rachunek tego organu. Ustawa nie zawiera przepisów przejściowych dotyczących wycofywania dotychczas obowiązujących znaków opłaty skarbowej.

W dniu 27.12.2006 r. Ministerstwo Finansów wydało komunikat w sprawie likwidacji znaków opłaty skarbowej, w którym poinformowało m.in. o możliwości zwrotu nie sprzedanych znaków opłaty skarbowej, jednak tylko przez podmioty prowadzące punkty sprzedaży detalicznej tych znaków i to w krótkim okresie od 2 do 31.01.2007 r.

Bardzo krótkie vacatio legis (ustawa została opublikowana 8.12.2006 r.) w sytuacji, gdy wprowadzone zmiany mają duże znaczenie społeczne, daje podstawę do kwestionowania konstytucyjności takiego rozwiązania.

Krytykowanym rozwiązaniem, zwłaszcza w środowiskach osób zawodowo zajmujących się obsługą prawną, jest obecne ukształtowanie przepisów w zakresie opłaty skarbowej od pełnomocnictw. W poprzednio obowiązującym stanie prawnym opłata skarbowa należna była od sporządzenia pełnomocnictwa, obecnie stała się należna od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa. Oznacza to, iż w przypadku wielokrotnego użycia tego samego pełnomocnictwa za każdym razem po jego złożeniu pobierana będzie opłata skarbowa, zaś wycofanie znaków opłaty skarbowej znacznie utrudnia i przedłuża załatwienie tego typu spraw.

Rzecznik zwrócił się o rozważenie możliwości zmiany stanowiska resortu finansów dotyczącego zwrotu "ceny" niewykorzystanych znaków opłaty skarbowej, ponieważ z uwagi na okoliczności wprowadzenia nowych uregulowań w zakresie opłaty skarbowej, dotychczas zajmowane stanowisko może doprowadzić do podważenia zaufania obywateli wobec Państwa.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: