Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w sprawie warsztatów terapii zajęciowej z dnia 2006-12-27.

Adresat:
MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Sygnatura:
RPO/527118/06/XI/1403 RZ
Data sprawy:
2006-12-27
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) (DO 31.08.2007) PRAWA RODZINNEGO I OCHRONY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w sprawie warsztatów terapii zajęciowej.

Z uwagi na fakt, że do Rzecznika Praw Obywatelskich nieustannie zgłaszane są sygnały o nieprawidłowym funkcjonowaniu warsztatów terapii zajęciowej Rzecznik ponownie zwrócił się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej prosząc o informacje, czy Ministerstwo podjęło zapowiadane prace nad koncepcją docelowego systemu wspierania osób niepełnosprawnych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2007-02-23
Opis odpowiedzi:
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (23.01.2007 r.) poinformował o prowadzonych w Ministerstwie pracach związanych z opracowaniem uwag zgłoszonych do projektu założeń do ustawy o wspieraniu zatrudnienia i integracji osób niepełnosprawnych. Jednocześnie w Sejmie toczą się prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. W projekcie znalazła się propozycja dokonywania przez powiatowe centrum pomocy rodzinie corocznej kontroli warsztatów terapii zajęciowej. Ponadto, aby zapobiec dowolności w procesie rekrutacji na warsztaty, przewiduje się, że zgłoszenia uczestników będą przyjmowane i zatwierdzane w uzgodnieniu z powiatowym centrum pomocy rodzinie. Propozycje te zmierzają do ograniczenia nieprawidłowości w działalności warsztatów terapii zajęciowej.
W odpowiedzi stwierdzono ponadto, że ocena dokonywana przez radę programową warsztatu służy poprawie efektywności jego działania w stosunku do każdego z uczestników. Ocena ta, skutkując podjęciem działań zmierzających do pozbawienia osoby niepełnosprawnej statusu uczestnika, ze względu na brak postępów w rehabilitacji i złe rokowania co do możliwości osiągnięcia postępów uzasadniających podjęcie zatrudnienia i kontynuowanie rehabilitacji zawodowej po odbyciu dalszej rehabilitacji w warsztacie, jednocześnie nie powoduje pozostawienia takiej osoby sobie samej. W takim przypadku przepisy ustawy o rehabilitacji przewidują nie tylko skierowanie osoby niepełnosprawnej do ośrodka wsparcia, ale w sytuacji okresowego braku możliwości skierowania do tego ośrodka, umożliwiają przedłużenie uczestnictwa w terapii prowadzonej przez warsztat.