Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie warunków służby polskich żołnierzy w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku z dnia 2007-02-10.
Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie warunków służby polskich żołnierzy w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku.
Podczas wizyty Rzecznika Praw Obywatelskich w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku w dniach 17-24.01.2007 r. żołnierze często podnosili sprawę zwiększenia tzw. dodatku wojennego, zapowiadanego przez Prezesa Rady Ministrów. Żołnierze spodziewali się, że zwiększenie nastąpi już w styczniu 2007 r. i obejmie jeszcze żołnierzy VII zmiany. Podwyżka dodatku jednak nie nastąpiła. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów z prośbą o podanie terminu ewentualnego wprowadzenia zapowiadanej podwyżki.
Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie warunków służby polskich żołnierzy w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku.
Po wizycie w dniach 17-24.01.2007 r. w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku Rzecznik przedstawił Ministrowi Obrony Narodowej najczęściej poruszane i najistotniejsze w ocenie żołnierzy problemy, w tym kwestię dodatkowych dni wolnych za wykonywanie zadań oraz służby pełnione w soboty, niedziele, a także dni ustawowo wolne od pracy. Powodem niezadowolenia był fakt, że zmiana przepisów nastąpiła w trakcie pełnienia służby w Iraku. Żołnierzy wycedzających na misję obowiązywały inne przepisy w tym zakresie, które już podczas trwania misji, zostały zmienione na ich niekorzyść. Nowe przepisy powinny - w ocenie żołnierzy - obowiązywać żołnierzy VIII zmiany, którzy mogli zapoznać się z nowymi zasadami przed podjęciem decyzji o wyjeździe. Kolejnym problemem były propozycje rozważenia zróżnicowania finansowego poszczególnych misji w zależności od rejonu i miejsca ich pełnienia, a w szczególności od stopnia zagrożenia. Brak możliwości awansowania z korpusu szeregowych do korpusu podoficerów był problemem najczęściej poruszanym przez szeregowych zawodowych pełniących służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym.
Różnice w uposażeniu to problem podnoszony przez żołnierzy służby nadterminowej. Pomimo, że wykonują takie same zadania jak szeregowi zawodowi, ich uposażenie jest niższe. Ponadto nie otrzymują trzynastej pensji.
Postulowano też usprawnienie funkcjonowania komisji lekarskich, które przeprowadzają badania żołnierzy po powrocie do kraju. Żołnierze wykonują badania podczas trwania urlopu. Zdaniem żołnierzy badania lekarskie powinny być przeprowadzane przed skierowaniem na urlop.