Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Szefa Kancelarii Prezydenta RP w sprawie postępowania ułaskawieniowego z dnia 2007-02-27.

Adresat:
KANCELARIA PREZYDENTA RP
Sygnatura:
RPO/534590/06/II/211 RZ
Data sprawy:
2007-02-27
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Szefa Kancelarii Prezydenta RP w sprawie postępowania ułaskawieniowego.

W wystąpieniu z dnia 7.11.2006 r. Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego o rozważenie potrzeby znowelizowania art. 564 k.p.k.

Zgodnie z art. 564 § 1 k.p.k., jeżeli w sprawie, w której wniesiono prośbę o ułaskawienie orzekał tylko sąd pierwszej instancji, w razie braku podstaw do wydania opinii pozytywnej, pozostawia on prośbę bez dalszego biegu. Z kolei art. 564 § 3 k.p.k. stanowi, iż sąd odwoławczy pozostawia prośbę o ułaskawienie bez dalszego biegu tylko wtedy, gdy wydaje opinię negatywną, a opinię taką wydał już sąd pierwszej instancji. Zdaniem Rzecznika do Prezydenta powinna trafiać każda prośba o ułaskawienie i jedynie on może podjąć decyzję, także w przedmiocie odmowy zastosowania prawa łaski.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości nie podzielił wątpliwości Rzecznika, informując, że przedstawione stanowisko pomija inne przepisy rozdziału 59 k.p.k., które przewidują wdrożenie postępowania przez Prokuratora Generalnego (567 § 1 k.p.k.) bądź na żądanie Prezydenta RP (567 § 2 k.p.k.). Pozostawienie prośby o ułaskawienie przez sąd bez dalszego biegu nie ogranicza prawa Prezydenta RP do skorzystania z prawa łaski, jeśli prośba taka zostanie skierowana do niego bezpośrednio. Ponadto norma art. 139 Konstytucji nie może być odczytywana jako nakaz stosowania prawa łaski wprost, zasadnym zatem wydaje się pozostawienie prośby o ułaskawienie bez dalszego biegu, jeżeli nie zostanie ona zaopiniowana pozytywnie przez choćby jeden z sądów orzekających w sprawie.

Rzecznik zwrócił się do Szefa Kancelarii Prezydenta z prośbą o zbadanie przedstawionego problemu i poinformowanie o zajętym stanowisku.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: